Akaryakıtta zam yağmuru! Bu gece motorine zam var!

Akaryakıt fiyatlarında zam yağmuru aralıksız devam ediyor. Dün gece benzine gelen 67 kuruşluk zammın ardından bu gece de motorinin litre fiyatına zam yapılacağı açıklandı.
Akaryakıtta zam yağmuru! Bu gece motorine zam var!

Milyonlarca araç sahibinin son günlerde akaryakıt zamlarıyla başı dönmeye başladı. Fiyatları takip etmekte zorlanan vatandaşlar her gün yeni bir zam haberi ile karşılaşıyorlar. Akaryakıt istasyonları fiyat tabelalarını sürekli yenilemeye başlarken gelen akaryakıt zamlarına dair ayrıntılar merak konusu oluyor.

PETROL FİYATLARINDA SON DURUM NE?

Küresel petrol piyasasında fiyat kaosu yaşanıyor. Bir süre önce 80 doların altına kadar düşen brent petrolün varili bu hafta 85 doları görmüştü. Brent petrol varil fiyatı şu anda 84 dolar olurken son 24 saat içerisinde önemli bir fiyat değişimi yaşanmadı. Çin etkisi ile güçlü bir pozisyonda yer alan petrol fiyatlarında yükselişlerin olma ihtimali daha yüksek olarak değerlendiriliyor.

DOLAR KURU GÜÇLENİYOR

Dolar kuru akaryakıt maliyetlerinin hesaplanmasında çok önemli bir etkiye sahip oluyor. Fiyatlama kur üzerinden yapılırken dolar kurunda bir süredir geri çekilme görülemiyor. Bu geri çekilme olmadığı için de petrol fiyatlarındaki yükseliş hareketleri kolay bir şekilde akaryakıt zammına dönüşebiliyor. Şu anda dolar kuru 18,79 TL’den işlem görürken serbest piyasada bu rakam 19 TL’yi aşmış durumda.

MOTORİN ZAMMI AÇIKLANDI!

Akaryakıtta benzin zammı sürekli olarak karşılaşılan bir hale gelirken 2023 yılında motorine şu ana kadar hiç zam yapılmamıştı. Akaryakıt sektörü kaynakları tarafından verilen bilgilere göre motorine yılın ilk zammı geliyor. Bu gece yarısından itibaren pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde motorinin litresine 1,05 TL zam yapılacak. Bu zamla beraber motorin fiyatları değişecek.

BENZİNE YENİ ZAM YOK!

Benzin fiyatları en son dün gece zamlanmıştı. Şu anda herhangi bir maliyet değişimi olmadığı bildirilirken benzin için herhangi bir zam kararı alınmadı. Benzin fiyatlarında mevcut fiyat tarifesi uygulanmaya devam edilecek. Hafta içerisinde maliyetlerde değişim olursa benzin için zam veya indirim değerlendirmesi yapılabilecek.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI!

Zamların yağmur gibi yağmasının ardından insanlar fiyatları takip etmekte zorlanmaya başladılar. İstanbul’da benzin 20,34 TL’den motorin 22,11 TL’den satılıyor. Ankara’da benzin 20,6 TL, motorin 22,31 TL olurken İzmir’de benzin 20,55 TL ve motorin de 22,42 TL’ye satılıyor.