Akaryakıtta zamlar durulmuyor! Motorine 81 kuruşluk zam sonrası şimdi de benzin…

Brent petrol fiyatı 6 ayın dip seviyesini gördü ve 100 doların altındaki seyrini sürdürdü. Bununla birlikte motorin ve benzine yansıyan indirimlerin ardından, akaryakıt fiyatları yeniden zamlarla karşılaştı.

Akaryakıtta zamlar durulmuyor! Motorine 81 kuruşluk zam sonrası şimdi de benzin…

Yurtiçinde akaryakıt fiyatları, Brent petrol ve dolar kurundaki değişimlere bağlı olarak değişim göstermeye devam ediyor. Brent petrol fiyatı, Rus petrolüne Batılı ülkelerden uygulanan yaptırımlar sonrası hızla yükselişe geçerken, yurtiçinde bu yükselişi dolar kurundaki yükselişler takip etti. Dolar kurunun 18 TL seviyelerine ilerlediği dönemde, Brent petrol fiyatı ise geçtiğimiz hafta son 6 ayın dip seviyesini gördü ve 100 dolar seviyesinin altındaki seyrini korudu. Bu gerileme akaryakıt fiyatına da indirimlerle yansırken, motorin ve benzin fiyatları zamlarla karşılaştı. Motorine gelen 81 kuruşluk zam sonrası benzin fiyatına da 1 lira 10 kuruşluk zam yansıdı. Güncel akaryakıt fiyatları…

BRENT PETROL VE DOLAR ARTIŞI AKARYAKITA YANSIDI

Akaryakıt fiyatları üzerinde doğrudan etkili olan Brent petrol fiyatı, 2022 yılında %60’tan fazla değer kazandı. Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’ya savaş açmasıyla birlikte, Mart ayında Brent petrol fiyatı da 135 dolar seviyesine kadar yükselmişti. Küresel büyüme endişelerinin artmasıyla Brent petroldeki yükselişler de yerini düşüşlere bırakmaya başladı ve Brent petroldeki 2022 yılı kazancı %25 seviyesine geriledi. Öte yandan akaryakıt fiyatlarına doğrudan etki eden dolar kuru ise 2022 yılında %34 oranında değer kazanarak 18 TL seviyesine kadar tırmandı.

İNDİRİMLERİN ARDINDAN PEŞ PEŞE ZAMLAR GELDİ

Akaryakıtta zamlar durulmuyor! Motorine 81 kuruşluk zam sonrası şimdi de benzin…

Brent petrol ve dolar kuru yükselişleri ile Haziran ayında akaryakıt fiyatları rekor seviyelerine yükseldi. Bu süreçte benzin 27,50 TL seviyesini görürken, motorin de 30 TL’yi buldu. Yılbaşından bu yana akaryakıt fiyatlarındaki artış %130’u aştı. Haziran sonrasında gelen indirimler ile birlikte akaryakıttaki 2022 yılı artışı da %80 seviyelerine geriledi. Öte yandan yurtiçinde enflasyonun da son 24 yılın zirvesine tırmanmasıyla akaryakıt fiyatlarındaki artış devam etti. Son haftada benzin ve motorine yansıyan indirimler sonrası akaryakıtta yeniden peş peşe zamlar görüldü.

13 AĞUSTOS GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Akaryakıt fiyatlarında görülen indirimlerin ardından motorinde 81 kuruşluk, benzinde ise 1 lira 10 kuruşluk zam yaşandı. Bununla birlikte güncel akaryakıt fiyatları şöyle:

  • İstanbul’da benzin 21,15 TL, motorin 23,18 TL

  • Ankara’da benzin 21,28 TL, motorin 23,27 TL

  • İzmir’de benzin 21,27 TL, motorin 23,28 TL