Altın Borcu Olanlar Sevinecek! Altın Daha da Düşecek Raporu

Altın fiyatlarında yükselme bekleyenler için yeni bir analiz geldi. Citigroup tarafından hazırlanan raporda dolar ve altın için daha sert hareketlere ve değer kayıplarına hazır olun ifadesi yer aldı.
Altın Borcu Olanlar Sevinecek! Altın Daha da Düşecek Raporu

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler altın fiyatlarının geri çekilmesine neden oldu. Altın yatırımı yapanlar, düğün hazırlığında olanlar, altın borcu olanların yakından takip ettiği süreçte ibreler aşağı yönlü çevrilmiş durumda.

ALTIN FİYATLARINDA DEĞER KAYIPLARI OLABİLİR

Altın fiyatları FED tarafından açıklanacak karara kitlenmiş durumda. Varlık artırımı ile tahvil alımlarına dair alınacak kararlar ise altın fiyatlarının kısa vadeli ve orta vadeli hareketini doğrudan etkileyecek.

Citigroup tarafından hazırlanan raporda da FED kaynaklı oluşabilecek gelişmeler öngörüldü. Citigroup’un ABD Baş Hisse Senedi Stratejisti Tobias Levkovich tarafından hazırlanan raporda, “ Tahvil piyasası Fed’in varlık alımı azaltımı, yüksek vergi ihtimali ve kalıcı enflasyona tepki vermek zorunda. Bu faktörlerin eylül ayı civarında bir araya gelip sert bir oynaklık meydana getireceğini öngörüyoruz” açıklaması yer aldı.

FED tarafından atılabilecek adımların altın fiyatlarına ilişkin etkisi ise Ekonomist Evren Devrim Zelyut tarafından değerlendirildi. Zelyut altın fiyatlarında değer kayıpları olabileceğini açıkladığı değerlendirmesinde "Altının davranış biçimine baktığımız zaman iki tane önemli faktör var. Levkovich’in tarif ettiği gibi eylül ayıyla birlikte tahvil alım hızının azaltılması gibi bir durum karşılaşmak haliyle altın fiyatlarında da yeni geri çekilmeleri beraberinde getirecek” görüşlerini paylaştı.

ALTIN FİYATLARINDA GÜNCEL RAKAMLAR

Küresel piyasalarda ons altın yeni hafta ile birlikte yukarı yönlü bir atak gerçekleştirdi. Bir önceki haftayı 1776 dolar seviyesinden kapatan ons altın yeni haftada ise 1799 dolar bandında bulunuyor. Ons altında yaşanan hareket sonrası ise gram altın 489 TL, çeyrek altın ise 806 TL'den işlem gördü.

EDİTÖR NOTU: Altın fiyatlarına dair yapılan değerlendirmeler haber amacıyla paylaşılmıştır. Asla yatırım tavsiyesi içermez.