Altın kritik eşikte, FED'den açıklama bekleniyor! Analistlerden altın yorumları ve fiyat tahminleri!

Altın piyasası için çok kritik bir verinin açıklanmasına sadece saatler kaldı. FED tutanakları altın piyasasında yön belirleyecek. Analistler altın fiyatlarına dair beklentilerini açıkladılar.

Altın kritik eşikte, FED'den açıklama bekleniyor! Analistlerden altın yorumları ve fiyat tahminleri!

Altın piyasası için oldukça kritik bir gün yaşanıyor. Bir süre önce ABD ekonomisinden alınan olumlu işaretlerle ons altın dipten dönmüş ve 1.780 dolara kadar sıçramıştı. Ancak bu yükseliş hareketinin devamı gelmedi. Ons altın şu anda 1.737 dolar seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. Uzmanlar 1.730 doların aşağısına sarkmadan altında yön değişikliği olmayacağı görüşündeler.

Altın piyasası bu akşam Türkiye saati ile 21:00’da açıklanacak olan FED tutanaklarına kilitlendi. FED’in son toplantısına dair ayrıntılı bilgilerin yer alacağı tutanaklarda FED üyelerinin bundan sonraki aylarda alınacak faiz kararlarına dair önemli açıklamaları yer alacak. FED’in faiz politikasında bir değişim olup olmayacağının en güçlü işareti bu tutanaklar olacak. Dolayısıyla altın piyasası aradığı desteği FED tutanaklarında arıyor. Tutanakların açıklanmasıyla beraber altın fiyatlarında bir hareketlilik bekleniyor.

FED TUTANAKLARI ALTINI DESTEKLEYEBİLİR

FED tutanaklarına dair OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam bir değerlendirme yaparak, “Altın piyasasın Kasım ayının ilk yarısında yüzde 10’luk bir yükseliş yakaladı. Onsan sonra ise bir düzeltme olduğunu takip ettik. FED tutanakları burada çok kritik. Bu tutanaklarda politika yapıcılarının Aralık ayından itibaren faiz artırımlarının yavaşlatılmasına dair destekleri olursa bu durum altın fiyatlarının yükselişi için destekleyici olacak.” dedi.

ALTIN ÇAĞI BAŞLAYACAK!

Altın piyasası hakkında bir değerlendirme yapan kıdemli analist Edward Meir, “FED tutanaklarının hemen öncesinde altın piyasasında biraz gerginlik var. Kısa vadede altın fiyatlarının yıl sonuna kadar şu anda bulunduğu seviyeden biraz daha yüksek olacağını tahmin ediyorum. Çünkü dolar biraz zayıflayacak bu da altın piyasasının desteği olacak. Hem enflasyon hem de faizde zirveye yakınız. Onsan sonra altın çağı başlayacak.” ifadelerini kullandı.

ALTIN İÇİN DÜŞÜŞ SENARYOSU!

ANZ Bank ekonomistleri ise altın piyasası için en dikkat çeken değerlendirmeyi yaparak, “Altın piyasasında yükseliş eğiliminden bahsedeceksek öncelikle ons altının 1.800 doları geçtiğini görmemiz gerekiyor. Bu direnç kırılmadan yükseliş başladı diyemeyiz. Piyasalar FED’in Aralık ayında 50 baz puan faiz artırımı yapmasını bekliyorlar. Ayrıca enflasyon da henüz hedefin çok üstünde bulunuyor. Bunlardan dolayı altın piyasası yıl bitmeden 1.800 dolar direncini kıramayacak. FED’in politikalarına göre ons altın 1.700 dolar seviyesinin aşağına sarkabilir.” raporunu açıkladılar.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

SONRAKİ HABER