Altın piyasası için uluslararası uzmanlardan felaket senaryosu! Ons altın 1.400 dolara mı düşecek?

Altın piyasasının uluslararası uzmanlarında altın fiyatlarına dair felaket senaryoları paylaşıldı. Altın fiyatları düşmeye devam edecek mi? Altın piyasasını bekleyen felaket ne? Altın fiyatları ne kadar olur?

Altın piyasası için uluslararası uzmanlardan felaket senaryosu! Ons altın 1.400 dolara mı düşecek?

Altın piyasası için oldukça karanlık günler yaşanmaya devam ediyor. ABD2den gelen enflasyon verisinin ardından çöken altın fiyatları henüz toparlanamadı. Altın piyasasındaki tüm dengeyi dağıtan bu gelişme uzmanların yeni beklentilere girmelerine neden oldu. Altın fiyatlarına dair yeni tahminler yapılırken şu anda ons altın 1.675 Dolar seviyesinde işlem görmeye devam ediyor.

ALTIN FİYATLARI YİNE DÜŞER Mİ?

Altın piyasasına dair yeni bir değerlendirme yapan TD Securities’in uzmanlarının yazdıkları son raporda, “Sarı metal yönünü aşağı yönlü olarak genişletebilir. Altın piyasasında son fiyat düşüşlerinin ardından panik satışları hızlandı. Enflasyonun devam ediyor olması FED’in şahin politikalarını sürdüreceğini gösteriyor. Bu da altın fiyatlarını baskılıyor. FED’in gelecek hafta 75 baz puan faiz artırımı yapmasını bekliyoruz. Bu da ons altını bir miktar daha aşağıya götürecektir.” ifadelerine yer verildi.

ANZ Bank’ın kıdemli stratejistleri ise yazdıkları son altın raporunda şu ifadeleri kullandılar:

“Ons altın 1.675 dolar seviyesinin aşağısında kapandı. Bundan dolayı gelecek hafta altın piyasasında bir satış baskısı kanalı açıldı. FED’in faiz artırımı kararı bu satışlarla birleşirse ons altında düşüş 1.600 dolar ve aşağısına kadar sarkabilir. Altın piyasasında düşüş trendi devam ediyor. Bu trend de kolay kolay sona ermeyecek. Ons altın ne zaman 1.800 dolar seviyesinin üzerinde kapanış yaparsa o zaman yükseliş trendi başladı diyebiliriz.”

ONS ALTIN İÇİN FELAKET SENARYOSU!

Altın piyasası uzmanı Todd Horwitz ise yaptığı değerlendirmesinde, “Altın fiyatlarının yükseleceğini söyleyerek piyasayı yönlendirdiler. Ancak gelinen süreçte tablo tam tersine döndü. Ons altında 1.600 dolara doğru ilerliyoruz. Fiyat hareketleri sizi aldatmaz. Altın fiyatlarının ne kadar düşeceğini bilmiyoruz. 1.500 dolar da olur 1.400 dolar da olur. Bir yıl sonra altın 2.000 dolar da olabilir ama şu anda tablo oldukça kasvetli.” şeklinde konuştu.