Altın piyasasında hafta sonu hareketliliği başladı! Ons, gram, çeyrek, tam altın fiyatları 11 Eylül 2022!

Altın piyasasında hafta sonu hareketliliği yaşanıyor. Altın fiyatları ne kadar oldu? Ons altın kaç dolara çıktı? Gram ve çeyrek altın kaç TL’den satılıyor? 11 Eylül 2022 altın fiyatları...

Altın piyasasında hafta sonu hareketliliği başladı!

Altın piyasasında önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Altın fiyatları bir süredir doların baskısı altında kalıp düşmüştü. Ancak hafta sonunda bu baskının gevşediği görülüyor. Altın fiyatlarında bir hafta sonu hareketliliğinin yaşanıyor olması herkesin yeni fiyatları sorgulamasını sağladı. Peki altın piyasasında neler yaşanıyor. Altın fiyatlarında neden fiyat hareketliliği hız kazandı? Altın fiyatları yükselir mi?

ALTIN PİYASASINDA SON DURUM!

Altın piyasasında fiyatlama tamamen ABD ekonomisindeki gelişmelerden kaynaklanan etkenlerle belirleniyor. Dolar endeksinde meydana gelen yükselişler bir süredir altın piyasasını baskı altında bırakmıştı. Hatta ons altının fiyatı 1.700 doların dahi aşağısına sarkarak yatırımcıları endişelendirmişti. Ancak dolar endeksinde hafif gevşeme meydana gelince altın üzerindeki baskı bir nebze olsun azaldı. Bu azalan baskı ile de ons altında hafif yukarı yönlü hareket başladı.

Altın piyasası 21 Eylül tarihine adeta kilitlenmiş durumda. FED’in Eylül 2022 dönemine dair faiz kararını açıklayacağı 21 Eylül’de altın fiyatları için yeni bir yön tayin edilecek. 75 baz puan faiz artırımının haricinde açıklanacak herhangi bir faiz artırımı altın fiyatlarında yeni bir hareketlilik getirecek. FED 100 baz faiz artırımı açıklarsa altın fiyatları yeni bir düşüş trendi ile karşılaşacak. Ancak faiz artırımı 50 baz puanda sınırlı kalırsa altın fiyatlarında sert yükseliş hareketi görülebilecek.

ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLDU 11 EYLÜL 2022

Altın piyasasının hafta sonu fiyatlamasına göre ons altın 1.716 dolar seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. Gram altının satış fiyatı ise 1.006 TL olarak hafta sonu piyasasında fiyatlanıyor. Çeyrek altının bugünkü fiyatının ise 1.663 TL olduğu açıklandı. Cumhuriyet altını 6.778 TL’den, 22 ayar bilezik 922 TL’den, tam altın 6.654 TL’den, yarım altın 3.327 TL’den, 14 ayar altın 588 TL’den, 18 ayar altın 755 TL’den, reşat ve hamit altın 6.640 TL’den ve gremse altın da 16.638 TL’den işlem görüyor.