Altın piyasasında sürpriz yükseliş! Altın fiyatları neden yükselmeye başladı?

FED faiz kararının açıklanmasının ardından bir miktar gerileyen altın fiyatları çok kısa sürede toparladı ve yükselişe geçti. Peki altın fiyatları neden yükseliyor? Ons altın ve gram altın ne kadar oldu?

Altın piyasasında sürpriz yükseliş! Altın fiyatları neden yükselmeye başladı?

Altın piyasasında oldukça enteresan gelişmeler yaşanıyor. Bir süredir düşüş trendinde olan altın piyasası fiyat gerilemeleri ile altın yatırımcısına oldukça ciddi kayıplar vermişti. FED faiz kararının açıklanmasının ardından altın piyasasında yeni bir fiyat çöküşü beklentisi vardı. Ancak piyasa beklentilerini karşılayacak şekilde açıklanan FED faiz kararı altın piyasasında tahmin edilen etkiyi yapmadı. Altın fiyatlarında sürpriz bir yükseliş hareketi başladı. Peki altın fiyatlarındaki yükselişin nedeni ne? 

ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Altın piyasasındaki fiyat yükselişleri herkes için büyük bir sürpriz oldu. FED faiz kararı açıklanmadan önce 1.666 dolar seviyesinde işlem gören ons altın bir anda karar ile beraber 1.656 dolar seviyesine düştü. Ancak çok geçmeden bu seviyeden yukarıya doğru hareket etmeye başladı. Şu anda ise düştüğü yeri aşarak daha üst bir fiyatlamaya geçti. 

Altın fiyatlarındaki yükselişin nedeni olarak uzmanlar Rusya'nın kısmi seferberlik ilanını gösteriyorlar. Rusya'nın Ukrayna savaşını daha sertleştireceğinin işaretlerinin gelmesi güvenli liman olan altın piyasasına güç verdi. Kriz ortamlarında yatırımcılar için bir sığınak olan altın piyasası bundan dolayı yükselişe geçti. Rusya'nın bu kararını açıklamasının hemen ardından yükselişin gerçekleşmemesi ise FED belirsizliği olarak yorumlandı. FED tarafından beklenen bir faiz artırımı yapılması altın piyasasını sarsamadı. Rusya'nın savaşı daha ileri seviyelere taşıyacak olması altın fiyatlarında pozitif bir etki yaptı. 

ONS VE GRAM ALTIN NE KADAR OLDU?

Ons ve gram altın için son fiyatlar merak ediliyor. Şu anda güncel fiyatlara göre ons altın FED kararı öncesinde 1.666 dolarlık seviyeyi aşmayı başararak 1.673 dolar noktasında işlem görüyor. Gram altında da yükselişler meydana geldi. FED kararı ile 974 TL'ye kadar düşen gram altın toparlanarak şu anda 986 TL'ye yükseldi.