Altını Merkez Bankası Uçuracak! Ünlü Ekonomist Tarih Vererek İşaret Etti, Ürküten Altın Tahminini Açıkladı

Savaş nedeniyle piyasalardaki belirsizlik devam ederken ekonomistlerden altın ve dolar tahminleri gelmeye devam ediyor. Ünlü ekonomist altını Merkez Bankası uçuracak diyerek tahminini açıkladı.
Altını Merkez Bankası Uçuracak! Ünlü Ekonomist Tarih Vererek İşaret Etti, Ürküten Altın Tahminini Açıkladı

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle altın ve para piyasalarının yönü her geçen gün değişiyor. Altın ve doların ilerleyen günlerde ne yöne doğru gideceğine ilişkin tahmin yürütmek her ne kadar zor olsa da ekonomistler altın ve dolardaki beklentilerini açıklamaya devam ediyor.

Kripto para ve altın piyasaları uzmanı Tuna Kaya, katıldığı televizyon programında altın ve dolar ile ilgili önemli tahminlerde bulundu.

MERKEZ BANKALARI ALTIN İÇİN DEVREYE GİRİYOR

Savaş gölgesinde piyasalardaki belirsizlik devam ederken ünlü ekonomist Tuna Kaya, altın, dolar ve bitcoin için önemli tahminlerde bulundu. Tuna Kaya, savaşın bitmesi durumunda altın fiyatlarında ne olacağı sorusuna cevap verdi.

Altını Merkez Bankası Uçuracak! Ünlü Ekonomist Tarih Vererek İşaret Etti, Ürküten Altın Tahminini Açıkladı

Kaya, ons altının 2021 yılının Eylül ayında 1700 dolar seviyesinden yükselmeye başladığını, o dönem ne savaş ne de enflasyon konularının gündemde olmadığına dikkat çekerek, '' barış görüşmelerinin altın fiyatlarının içine girdiğini görüyorum '' dedi. Şu an ons altında 1880 dolar seviyesinin takip edilmesi gerektiğini ve kendi tahminlerine göre ons altının bu seviyede bir süre daha kalacağını belirterek, eğer bir düşüş olursa bunun en fazla 1800 dolara kadar gerileyebileceğini söyledi.

Altın ve enflasyonun belirsizlik nedeniyle yükseldiğinin altını çizen Kaya, Çin'in hamleleri, ABD dolarının Rusya ekonomisine etkileri ve Suudi Arabistan'ın petrol açıklamaları nedeniyle altının yeniden Merkez Bankalarının gündemine geleceğini açıkladı.

Kaya, Ocak ve Şubat aylarında altın destekli fonlarda artış olduğunu, önümüzdeki dönemde Merkez Bankalarının altın satın alacaklarını ve 2023 yılında ons altın fiyatının 3000 doların üzerine çıkacağını net bir şekilde ifade etti.

DOLAR 21 TL OLACAK TAHMİNİ!

Tuna Kaya, doların şu an 14,85 TL seviyelerinde çakılı kaldığını ancak aslında yükselişe geçmek istediğini söyledi. Merkez Bankası sayesinde doların yükselişinin hızlandığına dikkat çeken Kaya, dolarda bundan sonraki basamağın 15.70 TL seviyesi olacağını, aşağı yönde ise 14,65 TL seviyesinin kritik direnç seviyesi olduğunu belirtti. Doların 14,60 TL seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda ve enflasyondaki yüzde 50'lik yükseliş göz önünde bulundurulduğunda, doların bu yıl içerisinde 21 TL seviyelerine kadar yükselebileceğini belirtti.

Editör Notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Uzman kişilerin görüşleri doğrultusunda haberleştirilmiştir. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez.