Araba kampanyaları değişti! Otomobil alacaklara kredi desteği şoku!

Araba kampanyaları değişti! Otomobil alacaklara kredi desteği şoku!
Sıfır kilometre otomobil satın alacaklar taşıt kredisi şoku yaşıyorlar. Bankalar taşıt kredisi faizlerini yükseltirlerken otomobil firmalarının müşterilere sunduğu taşıt kredisi imkanları da kaldırıldı.

Türkiye’de otomobil piyasasında adeta yeni bir kaos başladı. Sıfır kilometre otomobillerin fiyatlarına yapılan zamlar bu fiyatları oldukça yükseltirken otomobil firmaları tarafından müşterilere kredi destekleri veriliyordu. Artan taşıt kredisi maliyetleri ise otomobil sektörünü vurdu. Artık sıfır kilometre otomobil satın alırken otomobil firmaları taşıt kredisi desteği sunamıyorlar.

KREDİ DESTEKLERİ KALDIRILDI

Otomobil firmalarının kredi desteği kampanyalarında güncellemeler yapıldığı görülüyor. Firmaların çok büyük bir çoğunluğu araba kampanyalarında değişikliğe gittiler ve kredi desteklerini kaldırdılar. Bu güncelleme ile beraber artık müşteriler sıfır kilometre otomobil satın almak istediklerinde firmaların kredi desteği kampanyalarından yararlanma imkanı bulamayacaklar. Bu durumun da otomobil satışlarına darbe vurması bekleniyor.

PEŞİN PARASI OLMAYANA SIFIR ARABA YOK!

Otomobil piyasasında gelinen son noktada müşterilerin sıfır kilometre otomobil sahibi olabilmeleri için aracın satış fiyatının tamamını peşin olarak karşılamaları gerekecek. Bu imkana sahip olmayanların sıfır araba almalarının imkanı kalmadı. Firmalar kredi desteği vermedikleri gibi bankalar da sıfır kilometre otomobil alımlarında desteklerini çektiler. Bankalardan taşıt kredisi çekmek isteyenler yüzde 3’ün üzerinde aylık faizle karşılaşıyorlar. Bu maliyetle taşıt kredisi çekecek olanlar yüklü miktarda zarar edebilecekler.

KAMU BANKALARI FAİZ DEĞİŞTİRMEDİ!

Kamu bankalarının taşıt kredisi faizlerinde herhangi bir değişiklik olmadı. Ancak bu bankalara da taşıt kredisi başvurusu yapanlar en fazla 100 Bin TL kredi kullanabiliyorlar. Bu limit de sıfır kilometre otomobil alımlarında pek ciddi bir rakam olmuyor. Bundan dolayı kamu bankalarının taşıt kredisi faizlerinde değişiklik yapmamalarının sıfır kilometre otomobil alımlarında vatandaşlara destek sağlamadıkları görülüyor.

Türkiye’de kredi piyasasında normalleşme olmadan sıfır kilometre otomobil alımlarında makul kredi desteklerinin geri gelmesi çok zor bir ihtimal olarak görülüyor. Ancak otomobil piyasasında satışların düşmesi durumunda devlet en yüksek vergi gelirlerinden birisinden mahrum olacak. Bu durum karşısında devlet destekli kredi imkanlarının devreye alınması mümkün olabilecek.