Arabası olan herkesi ilgilendiriyor: Araç sahipleri rekor zam kararı Resmi Gazete'de duyuruldu, zorunlu trafik sigortası fiyatları uçtu! Zamlı fiyat tarifesi

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Zorunlu trafik sigortası fiyatları 2022 için zam kararı çıktı. Zamlı yeni fiyat tarifesi ile en ucuz kaç TL oldu?

Arabası olan herkesi ilgilendiriyor: Zorunlu trafik sigortası fiyatları 2022 için zam kararı alındı!

Arabası olan herkesi ilgilendiren son derece kritik bir karar 12 Ağustos 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan yönetmelik kapsamında araçlarda zorunlu olarak uygulanan trafik sigortası tarifesi 2022 için zam kararı alındı. Yapılan zam sosyal medyada büyük yankı uyandırırken araç sahiplerinden tepki çekti. 

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumundan:

KARAYOLLARI MOTORLU ARAÇLAR ZORUNLU MALİ SORUMLULUK SİGORTASINDA TARİFE UYGULAMA ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 14/7/2007 tarihli ve 26582 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin 15 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(4) Poliçe düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerinin Kurumca belirlenen sigorta branşlarında veya tüm sigorta branşlarında poliçe düzenleme ve yenileme yetkisi 3 günden az 30 günden fazla olmamak üzere geçici olarak durdurulabilir. Kaçınmanın devam etmesi halinde Kurul kararına istinaden bu süreler iki katına kadar arttırılabilir ve/veya diğer tedbirler uygulanabilir. Kurum, poliçe düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerini ve bu fıkra uyarınca alınan tedbir kararını, 47 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 8 inci maddesinin sekizinci fıkrasına dayanarak Kurul kararıyla resmî internet sitesinde ilan edebilir.”

Arabası olan herkesi ilgilendiriyor: Araç sahipleri rekor zam kararı Resmi Gazete'de duyuruldu, zorunlu trafik sigortası fiyatları uçtu! Zamlı fiyat tarifesi

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASINA NE KADAR, YÜZDE KAÇ ZAM GELDİ?

Yayımlanan yönetmeliği değerlendiren Otomotiv Sektörü uzmanı Emre Özpeynirci gelen zamlardan sonra sigortasızlık oranının yükseleceği uyarısında bulunarak "Çok fena çok‼️ Zorunlu trafik sigortasına önce yüzde 20 zam, ardından her ay yüzde 4,75 zam gelecekmiş" diyerek gelen zam oranının son derece yüksek tutulduğunu dile getirdi. 

OTOMOBİL ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI FİYATLARI 2022 İÇİN YÜZDE KAÇ ZAM YAPILDI?

Yayımlanan yönetmelik kapsamında Eylül ayından itibaren geçerli olmak üzere 2022 Ağustos ayında uygulanan araç grubu bazında;

4. basamak azami primlerinde sürücü dahil olmak üzere 

10-17 koltuk kapasitesi olan taksi, minibüs, 

18-30 arası koltuk kapasitesi olan otobüs, 

31 ve üstü kapasitesi olan otobüs ile kamyon ve çekici araç gruplarında yüzde 10 oranında zorunlu trafik sigortası tutarlarına zam geldi. Diğer araç gruplarında uygulanacak zam oranı ise yüzde 20 olarak ilan edildi.