Araç Fiyatlarına ÖTV Matrahı Darbesi: En Ucuz Sıfır Araç 1 Milyon TL Olacak!

Araç Fiyatlarına ÖTV Matrahı Darbesi: En Ucuz Sıfır Araç 1 Milyon TL Olacak!
Otomotiv sektörü enflasyon, dolar ve Euro kurunda yaşanan yükselişin etkisi ile büyük bir ÖTV matrahı krizi yaşıyor. Sıfır araç fiyatlarına rekor zam beklentisi açıklandı!

Pandemi döneminde rekor fiyat artışı ile cepleri yakan araç fiyatları için normalleşme döneminde düşüş beklentisi oluşmuştu. Ancak, araç fiyatlarında normalleşme beklentisi ile indirim bir yana yükseliş rekor seviyelere ulaşmıştı. Cep yakan araç fiyatları nedeni ile ÖTV matrahı düzenlemesi bir kere daha gündem oldu.

Gazeteci ve otomotiv sektörünün saygın isimleri arasında yer alan Emre Özpeynirci yapmış olduğu yeni açıklaması ile bir kere daha araç fiyatlarına zam alarmlarının çalmasına neden oldu. Özpeynirci yükselen araç fiyatları nedeni ile ÖTV matrahı düzenlemesinin artık zorunlu olduğunu söyledi.

ÖTV MATRAHI DÜZENLEMESİ GELİR Mİ, YENİ ÖTV İNDİRİMİ OLACAK MI, YAPILIR MI?

Bir yandan yükselen araç fiyatları, bir yandan da dolar kurunda yaşanan yükselişin etkisi ile ne yazık ki ÖTV matrahı düzenlemesi büyük bir sorun haline gelmişti. Gazeteci Emre Özpeynirci tarafından yapılan değerlendirmede Kasım 2016 döneminde yüzde 45, 50 ve 60’lik dilimde toplam 176 model varken bugün bu dilimde yer alan araç sayısının sadece 6 modele düştüğünü söyledi.

Araç Fiyatlarına ÖTV Matrahı Darbesi: En Ucuz Sıfır Araç 1 Milyon TL Olacak!

Özpeynirci yapmış olduğu açıklamasında "ÖTV’de matrah sistemi kalkmadıkça otomobil fiyatları katlanarak artacak" diyerek ÖTV'de matrah düzenlemesi yapılmadığı takdirde en ucuz sıfır araç fiyatının 1 milyon TL barajını aşacağını iddia etti. Son alarak ÖTV düzenlemesinin 13 Ağustos tarihinde yapıldığını hatırlatan Emre Özpeynirci bu düzenlemenin üzerinden dolar kurunda yüzde 100, Euro kurunda ise yüzde 80 artış yaşandığını belirtti. Otomobil fiyatlarına gelen yüzde 130 zamla ÖTV matrahı düzenlemesinin şart haline geldiğini belirten Özpeynirci yüzde 45 ve yüzde 50 diliminde artık araç kalmadığını söyledi.