Araç sahipleri 2023 zamlı trafik cezaları tek tek hesaplandı! Emniyet kemeri takmama alkollü araç kullanma radar drift atmanın cezası!

Yeniden değerleme oranı enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeniyle rekor seviyeye ulaşırken 2023 yılında uygulanacak olan trafik cezaları da bu kapsamda adeta alev aldı. 2023 yılı trafik cezaları için beklenti açıklandı!

2023 zamlı trafik cezaları tek tek hesaplandı! Emniyet kemeri takmama alkollü araç kullanma cezası

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş tüm hayatı olumsuz etkilemeye devam ederken yaşanan yükseliş ne yazık ki pek çok ürün ve hizmetin fiyatında da yükseliş yaşanmasına neden olmuştu. Devletin alacağı vergi, harç ve ücretlerde kullanılan zam oranı olan yeniden değerleme oranı rakamında da enflasyonun etkisi ile ne yazık ki rekor yükseliş yaşanmıştı. 

Yaşanan yükseliş 2023 yılında uygulanacak olan trafik cezaları için de rekor artışa neden olacak. Araç sahipleri bir yandan yükselen sıfır araba fiyatları bir yandan ise kasko fiyatları, benzin, motorin, LPG otogaz fiyatı ve tamir bakım giderleri ile mücadele etmeye çalışırken yeni trafik cezaları da tartışmaya neden oldu. Araba sürmenin maliyeti her geçen gün artarken yeni cezalar da bu maliyetin üzerine tuz biber ekecek gibi görünüyor. 

2023 YILINDA TRAFİK CEZALARINA NE KADAR ZAM GELECEK?

Arabası ve ehliyeti olan, aktif olarak araç süren herkesi ilgilendiren trafik cezaları her sene yeniden değerleme oranı üzerinden zamlanırken bu sene enflasyonda yaşanan yükseliş ile yeniden değerleme oranı da rekor kırmıştı. Yaşanan bu rekor yükseliş sonrasında yeniden değerleme oranı 2023 yılında yüzde 122,9 olarak gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden değerleme oranını düşürme yetkisi kullanılmadığı takdirde yeni yılda bu oran geçerli olacak. 

Araç sahipleri 2023 zamlı trafik cezaları tek tek hesaplandı! Emniyet kemeri takmama alkollü araç kullanma radar drift atmanın cezası!

2023 YILINDA DRİFT ATMAK, KIRMIZI IŞIKTA GEÇMEK, ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA, HIZ SINIRINI AŞMAK İÇİN UYGULANAN PARA CEZASI KAÇ TL OLACAK?

Trafik cezaları için uygulanan parasal sınırlar yeniden değerleme oranı ile bir müdahale gelmezse rekor yükseliş gösterecek. Yeni uygulanacak rakamlar sürücülerin ceplerini yakacak. Hesaplanan yeni rakamlara gere en yüksek ceza 20 bin 340 TL ile drift, makas atma cezası için uygulanacak. 

İlk kez yakalanan sürücüler için alkollü araç kullanmanın cezası 4 bin 64 TL olarak uygulanırken ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 8 bin 90 TL ve hız sınırı radar cezası ise 4 bin 64 TL olacak. Araba sürerken cep telefonu kullanmanın cezası 952 TL ve emniyet kemeri takmamanın para cezası ise 196 liradan 437 liraya yükselecek. 

SONRAKİ HABER