Asgari ücret 8.000 TL mi oluyor? Asgari ücrete yapılacak ek zam formülünü açıkladı!

Yıl sonu yaklaşırken asgari ücret zammı hesapları yapılmaya başlandı. Ünlü hesap uzmanlarına göre Ocak 2023’te asgari ücrete ne kadar zam yapılacak? Asgari ücret Ocak ayında kaç TL’ye yükselecek? İşte yapılan en son asgari ücret zam hesaplamaları...

Asgari ücret 8.000 TL mi oluyor? Asgari ücrete yapılacak ek zam formülünü açıkladı!

Türkiye’de milyonlarca vatandaş asgari ücret üzerinden maaşlarını aldıkları için asgari ücrete yapılacak olan zam büyük bir merakla bekleniyor. Ayrıca tüm maaşların asgari ücrete kadar olan kısmı gelir vergisinden muaf tutulmasından dolayı asgari ücret zammı tüm maaşlı çalışanları yakından ilgilendiriyor. Yavaş yavaş yıl sonunun yaklaşmasından dolayı ünlü hesap uzmanları asgari ücret zammına dair hesaplamaları yapmaya başladılar. Peki Ocak 2023’te asgari ücrete yüzde kaç zam yapılacak ve asgari ücret kaç TL’ye yükselecek?

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NASIL YAPILACAK?

Türkiye’de asgari ücret zammının belirlenmesi belirli bir süreçle gerçekleşiyor. Kasım ayının sonu veya Aralık ayının başında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Asgari Ücret Tespit Komisyonu kuruluyor. Bu komisyona Çalışma Bakanı başkanlık yaparken komisyonda 5 işveren temsilcisi, 5 işçi temsilci ve 5 de hükümet temsilcisi yer alıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu en az 3 toplantı yaptıktan sonra yapılacak olan asgari ücret zammına dair karar alıyorlar. Alınan bu karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuluyor ve son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan söyleyerek asgari ücret zammını belirliyor.

EN AZ YÜZDE 40 ZAM

Asgari ücret zammı hesaplamasını şimdiden yapan Vergi uzmanı Muhammet Bayram, “1 Ocak 2023’ten itibaren geçerli olacak şekilde asgari ücrete ciddi bir zam bekliyoruz. Asgari ücretlilerin yüksek enflasyona ezdirilmemeleri gerekiyor. Temmuz ayında memur ve emeklilere yaklaşık yüzde 40 zam yapılınca asgari ücretlilere de bu oranda zam yapılmasını beklemiştim ama yüzde 30’da kalmıştı. Ancak Ocak 2023 dönemi için asgari ücret zammı en az yüzde 40 civarında olacaktır.” dedi.

ASGARİ ÜCRET 8 BİN TL’Yİ GEÇER!

Asgari ücret zammına dair hesaplama ayrıntıları veren Muhammet Bayram, “Asgari ücrete yüzde 40 zam yapılması durumunda 5.500 TL’den 7.500 TL ile 7.750 TL seviyelerinde bir yükseliş kaydedilecektir. Lakin bu seviye asgari ücret için daha şimdiden yeterli değildir diyebiliriz. Bu rakam açlık ve yoksulluk sınırının altındadır. Bu rakamın biraz daha artırılması gerekecektir. Bunun tamamının işverenin sırtına vurulması hakkaniyetli olmaz. İşverenlere vergi destekleri verildi bunun gibi SGK prim teşviği de verilerek yapılacak olan ekstra zam finanse edilebilir. Böylelikle asgari ücret 8.000 TL ile 8.500 TL arasında belirlenebilir. Tahminim de bu yöndedir.” ifadelerini kullandı.