Asgari Ücret Hesabında Şaşırtan Detay! Çalışanların Çoğu 300 Dolar Kazanacak

Asgari ücrete ara zam yapılmasının ardından gündemdeki yankıları devam ediyor. Asgari ücrette dikkat çeken 300 dolar detayı ortaya çıktı. Çalışanların yüzde 60'ı 300 dolar kazanacak. İşte detaylar.

Asgari Ücret Hesabında Şaşırtan Detay!

Sekiz milyon kişiyi doğrudan, tüm çalışanların maaşlarını da dolaylı olarak etkileyen asgari ücrete ara zamda detaylar belli oldu. Ocak ayında %52 zam ile 4.253 TL olan asgari ücrette ara zam oranı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Asgari ücrete %30 zam yapıldı ve temmuz ayından üzere net rakam 5.500 TL oldu.

ASGARİ ÜCRET HESABINDA ŞAŞIRTAN DETAY

SGK tarafından son nisan ayı bülteninde ücretlilerin günlük kazancı Türkiye genelinde 275,4 TL, günlük asgari ücret de 166,8 TL olarak yer aldı. Asgari ücret, ortalama ücretin %60'ı seviyesine ulaştı. Bu durumda asgari ücret genel ücret oldu.

Asgari Ücret Hesabında Şaşırtan Detay! Çalışanların Çoğu 300 Dolar Kazanacak

ÇALIŞANLARIN %60'ININ KAZANCI 300 DOLAR

Dünya'nın haberine göre, asgari ücret artışlarında gündeme gelen kriter asgari ücretin 300 doların üzerinde tutulması oldu. Son zam ile de asgari ücret 320 doların üstüne çıktı. Asgari ücretle geçinenlere ilişkin farklı farklı çalışmalar yapılsa da DİSK'in 2021 yılında 16 milyon civarında olan zorunlu sigortanın 10 milyon dolayındaki kısmının asgari ücretle geçindiği saptanmıştı. Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda da çalışanlar içinde asgari ücretli olanların yüksekliğine dikkat çekiliyor. Son asgari ücret zammı ile asgari ücretli çalışan sayısının daha da artması bekleniyor. Bu şekilde olunca da Türkiye'de çalışanların %60'ından fazlası 300 dolar seviyesinde ücret alacak.

Diğer taraftan bakıldığında dolar/TL kuru küresel tarafta güçleniyor. Enflasyon rakamları TL'yi baskılamaya devam ederken dolar/TL kuru 24 Haziran'da BDDK'nın ticari kredilere kısıtlama getirmesi sonrasında dün yeniden 17 TL'nin üzerine çıktı.