Asgari Ücret Tespit Komisyonu Temmuz'da Toplansın Çağrısı! Asgari Ücrete Ara Zam Yapılacak Mı?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Temmuz'da Toplansın Çağrısı! Asgari Ücrete Ara Zam Yapılacak Mı?
Asgari ücrete yapılan son zammın enflasyon karşısında erimesinin ardından Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Asgari ücret Tespit Komisyonu’nun Temmuz ayında toplanmasını istedi.

Asgari ücrete zam konusunda tartışmalarda yeni bir son dakika gelişmesi yaşandı. Hükümet kaynaklarının asgari ücrete olağan zam tarihinin dışında zam yapılmayacağını açıklamalarına rağmen kamuoyunda zam talepleri dile getirilmeye devam ediliyor. HAK-İŞGenel Başkanı Mahmet Arslan bir açıklama yaparak asgari ücret zammı için Asgari ücret Tespit Komisyonu’nun toplanması için çağrıda bulundu.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TEMMUZ'DA TOPLANSIN ÇAĞRISI

Asgari ücrete zam yapılması gerektiğinin altını çizen Mahmut Arslan, “Yasalara göre Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun en fazla 2 yılda bir defa toplanması gerekiyor. Dolayısıyla bunun en az sınırı yok. Yani Asgari Ücret Tespit Komisyonu eğer toplanmak isterse Temmuz ayında toplanabilir. Biz asgari ücrete tıpkı Ocak ayında yapılan zam gibi bir zammın yapılmasını istiyoruz. Yine enflasyonun üzerinde bir artışla çalışanlar maddi olarak korunmalıdır.” dedi.

TOPLU SÖZLEŞMELERE ASGARİ ÜCRETE YAPILACAK ZAM KADAR ZAM YAPILSIN

Asgari ücret zammına ilişkin taleplerini açıklamayı sürdüren Mahmut Arslan, “Asgari ücrete enflasyonun üzerinde zam istiyoruz. Bu gayet insani bir taleptir. Ancak buna ek olarak da bir talebimiz var. gerek kamuda gerekse de özel sektörde toplu sözleşmelerle elde edilen ücretlere yeni belirlenecek asgari ücret zammı oranında zam yapılmasını istiyoruz. Bu olmazsa 70 yıldır mücadele verilen toplu sözleşme düzeni yerle bir olacak ve bunu bizim kabul etmemizin imkanı yok.” ifadelerini kullandı.

6 AYLIK ENFLASYONUN ÜZERİNDE ZAM TALEBİ

Asgari ücret zammına dair miktar önerisinde de bulunan Mahmut Arslan, “Asgari ücret zammı belirlenirken 6 aylık enflasyon oranında bir rakamın zam olarak uygulanması hakkaniyetli olacaktır. Böylelikle çalışan, üreten insanımız yüksek enflasyon karşısında ezdirilmemiş olur. Hükümet yetkililerinden bu konuda hassasiyet göstermelerini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRETE ZAM YAPILIR MI?

Asgari ücrete zam tartışmalarına hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin kapıyı kapatmıştı. Sendikaların asgari ücrete zam talepleri karşısında hükümetin alacağı pozisyon merak ediliyor. Ancak asgari ücrete zamanında önce zam yapılması çok zayıf bir ihtimal olarak görülüyor.

Emlak365.com