Asgari ücret zam hesaplamasında sistem değişti! Bu yıl pazarlıklar böyle yapılacak!

Türkiye’de merakla beklenen konuların başında gelen asgari ücret zammının belirlenmesinde bazı değişikliklere gidildiği bildirildi.

Asgari ücret zam hesaplamasında sistem değişti! Bu yıl pazarlıklar böyle yapılacak!

Milyonlarca kişiyi etkileyecek olan asgari ücret zammı ile alakalı son dakika gelişmeleri ilgiyle takip ediliyor. Ancak bu yıl zam pazarlıklarında bir sistem değişikliğine gidildiği bildirildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda bir önceki yıla göre önemli değişiklikler yapıldı. Zam pazarlıkları da bu değişiklikten etkilenecek.

TOPLANTILARIN YERİ DEĞİŞTİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün kadar belirli bir sistem içerisinde çalışıyordu. Komisyon ilk toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapıyordu. İkinci toplandı ise işverenlerin temsilcisi TİSK’in merkezinde, üçüncü toplantı da işçilerin temsilcisi TÜRK-İŞ’in merkezinde yapılıyordu. Çalışma Bakanlığı’nda son bir toplantı yapılarak asgari ücret zammına karar veriliyordu. Bu yıl bu düzen tamamen değişti ve toplantıların tamamı Çalışma Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yapılacak.

KOMİSYONDA İSİMLER DEĞİŞTİ!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na katılan isimler de değişti. Geçtiğimiz yıllarda çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder komisyona başkanlık yapıyordu. Bu yıl ise Nurcan Önder’in emekli olmasından dolayı yerine Genel Müdür Sadettin Akyıl başkanlık yapacak. TÜRK-İŞ heyetinin başkanlığını ise geçtiğimiz yıla göre farklı olarak TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak yapacak.

TÜRKİŞ 7.785 TL’DEN ÇARK ETTİ!

Asgari ücret zam pazarlıkları başlamadan önce TÜRKİŞ Başkanı Ergün Atalay bir açıklama yaparak 7.785 TL’nin kırmızı çizgileri olduğunu açıklayarak elini açık etmişti. Kamuoyundan gelen yoğun tepkilerin ardından Ergün Atalay yanlış anlaşıldığını açıklayarak, “Bir rakam telaffuz ettim ama o istediğimiz rakam değil. TÜRKİŞ’in Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nda 4 kişilik ailenin açlık sınırının 7.785 TL olduğunu ve bu rakamın üzerinde kalmanın kırmızı çizgimiz olacağını ifade ettik. Yoksa bu rakamı istiyoruz demedik. İşçilerin hakkını her zaman olduğu gibi sonuna kadar savunacağız.” dedi.

İŞVEREN FEDAKARLIĞA HAZIR

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işverenleri temsil edecek olan TİSK’in Başkanı Özgür Burak Akkol ise, “Bi,z mutabakat ile masadan kalkmak istiyoruz. İşverenlerimizin razı olacağı ve işçilerimizin memnun kalacağı bir rakamda anlaşacağımızı umuyoruz. İşçimizi korurken işverenlerimizin de korunması gerekiyor. Bundan dolayı dengeli bir zam için işverenler olarak elimizi taşın altına koymaya biz hazırız.” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRETTE 9.350 TL ÖNE ÇIKIYOR!

Asgari ücret zammında yapılan son değerlendirmelerde son günlerde 9.350 TL rakamı tartışılmaya başlandı. İşverenlere çeşitli teşvikler verilerek yeni zammın yapılmasının planlandığı bildirildi. Ancak net rakamlar komisyonun toplantısında ortaya konulacak.

SONRAKİ HABER