Asgari ücret zam senaryoları! Bu rakamlar üzerinden zam kararı alınacak!

Asgari ücret zammının ne kadar olacağı büyük bir merak konusu olurken çeşitli zam senaryoları tartışılmaya başlandı. Asgari ücret için 4 zam formülü öne çıkarken 2023 yılında uygulanacak zamlı asgari ücret hesaplamaları yapıldı.

Asgari ücret zam senaryoları! Bu rakamlar üzerinden zam kararı alınacak!

Türkiye’de milyonlarca asgari ücretli için gündemin ilk sırasında asgari ücrete yılbaşında yapılacak olan zam geliyor. Maaşlarına ne kadar artış yapılacağına dair zam senaryoları havada uçuşurken asgari ücretlilerin de kafaları iyice karıştı. Asgari ücrete yüzde yüz zam yapılacak diyen de var daha üste çıkan da bulunuyor. Ancak gerçek zam hesaplamalarında işin rengi tamamen değişiyor.

ASGARİ ÜCRETE YÜKSEK ZAM ÇOK ZOR!

Asgari ücrete çok yüksek bir zammın yapılması oldukça zor bir ihtimal olarak görülüyor. Tamamen işverenin cebinden çıkan asgari ücret hakkında devletin pek de fazla tasarruf kullanabilme imkanı yok. Asgari ücrete her yıl olduğu gibi yine enflasyon rakamları dikkate alınarak bir zam kararı alınabilir. Asgari ücret için işçi, işveren, hükümet temsilcileri mutabakat mesajları verse de geçmiş yıllarda bunun aksi şekilde hareketler de görüldü. Son 8 asgari ücret tespitinde 4’ünde tüm taraflar mutabakat sağlarken 4’ünde işçiler karara muhalefet ettiler.

ASGARİ ÜCRET ZAM SENARYOLARI!

Asgari ücret için çeşitli zam senaryoları Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun önünde olacak. Şu anda 5.500 TL olarak uygulanan asgari ücrete yapılacak olan zamda bu senaryolar üzerinden tartışmalar yapılacak. Memurlara ve emeklilere yılbaşında yaklaşık yüzde 20 oranında zam yapılacağı tahmin edilirse ilk seçenek yüzde 24 asgari ücret zammı olacak. O zaman asgari ücret 6.800 TL’ye yükselecek.

Temmuz ayında verilen yüzde 30 zammın da hesaba katılmasıyla asgari ücrete yüzde 39 zam yapılarak yıllık enflasyona eşitleme yapılabilmesi de ihtimaller arasında bulunuyor. Bu durumda asgari ücret 7.650 TL’ye yükselecek.

Asgari ücrete enflasyon üzerinde zam yapılacak söylemlerinden hareketle iki ayrı zam seçeneği bulunuyor. Yüzde 47 oranında zam uygulanması halinde yeni asgari ücret 8.075 TL olarak uygulanmaya başlanacak. Bir diğer zam seçeneği de yüzde 55 zam olacak. Buna dair de hesaplama yapılınca 8.500 TL’lik bir rakama ulaşılıyor.

 ASGARİ ÜCRET ZAM KARARI ARALIK'TA

Asgari ücret için zam kararı Aralık ayında alınacak. Taraflar yeni asgari ücretin belirlenmesi için yeniden bir masa etrafında toplanacaklar. Bu toplantılarda mutabakat aranacak. Mutabakat sağlansa da sağlanmasa da bir karar çıkacak. Bu çıkacak karar asgari ücretlilerin 2023 yılı maaşlarını belirleyecek.

SONRAKİ HABER