Asgari ücret zammında dolar çıkışı! TÜRK-İŞ açıklama yaptı, dolara göre zam mı istenecek?

Milyonlar asgari ücret zammının ne kadar olacağını merak ederken işçileri Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda temsil edecek olan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay asgari ücret zammına dair enteresan açıklamalarda bulundu.

Asgari ücret zammında dolar çıkışı! TÜRK-İŞ açıklama yaptı, dolara göre zam mı istenecek?

Milyonlarca asgari ücretli çalışan maaşlarına 2023 yılında yapılacak olan zammı merak ediyorlar. Bu konuda her kesimden farklı açıklamalar gelmeye başladı. Hükümet tarafı kuvvetli bir zam açıklaması yaparken işveren tarafı ise dengeli bir zam açıklaması yapıyorlar. Son olarak ise asgari ücret zammına dair TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay asgari ücret zammına dair açıklamalarda bulundu.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI TARTIŞMALARINDAN TÜRKİŞ RAHATSIZ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarından önce asgari ücret tartışmalarından rahatsız olduğunu açıklayan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, “Asgari ücret zammına dair çok konuşmuyoruz. 6 ay kala, 5 ay kala asgari ücret konuşulur mu? Biz umut mu satacağız, emek mi satacağız? Yetkili yetkisiz herkes 5 ay kala asgari ücret konuşuyor. Bunun ne faydası var?” dedi.

ZAM KONUŞULDUKÇA HAYAT PAHALILIĞI ARTIYOR

Asgari ücret zammını erken konuşmanın zararları olduğunu söyleyen Ergün Atalay, “Asgari ücret zammını erken konuştuğunuzda zalim işverenler, satıcılar, üreticiler erkenden ürünlere ve hizmetlere zam yapıyorlar. İktidar veya muhalefet farketmez. Asgari ücret zammı konuşulduğunda yumurtaya, süte, peynire, ete zam geliyor. Ben ağzımı açmıyorum. Asgari ücret görüşmeleri başladığında çıkıp konuşurum.” ifadelerini kullandı.

DOLAR ÜZERİNDEN ASGARİ ÜCRET ZAMMI KONUŞULMAZ

Bazı siyasilerin kendisine asgari ücret hususunda telkinde bulunduklarını açıklayan Ergün Atalay, “Asgari ücretin dolar üzerinden ödenmesini istememiz konusunda bazı siyasiler bize telkinde bulunuyorlar. TÜRK-İŞ Başkanı eğer Türkiye’de TÜRK-İŞ başkanlığı yapıyorsa dolar üzerinden asgari ücret istemez, isteyemez, ayıptır. Bizim ülkemizin para birimi Türk lirasıdır. Böyle bir geleneğimiz yoktur. Bizi bu yola sürükleyemezler. İşçinin hakkını Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda sonuna kadar savunuruz. Ancak ülkemizin çıkarlarını da göz ardı edemeyiz, düşünürüz.” şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN KESİNLEŞİR?

Asgari ücret zammının ne zaman kesinleşeceği büyük bir merak konusu oluyor. Bunun için yasal bir süreç gerekiyor. Aralık ayının başında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanacak. En az 4 ayrı toplantı yapılarak bir asgari ücret zammı kararına varılacak. Ardından bu karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi inisiyatifi ile bu zamma ekleme yapabilecek. Nihai asgari ücret zammı kararı Aralık ayının son haftasında belli olmuş olacak.

SONRAKİ HABER