Asgari ücret zammında enflasyon hesabı değişti! Tek rakam üzerinde görüşmeler yoğunlaştı!

Asgari ücret zammına ilişkin önemli gelişmeler yaşanıyor. Her yıl enflasyona göre zam oranı belirlenirken bu yıl asgari ücretlinin bu zam hayali şimdiden suya düştü. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in asgari ücret zammı için yaptığı “hayali değil gerçekçi zam” açıklaması bunun en büyük ispatı oldu.

Asgari ücret zammında enflasyon hesabı değişti! Tek rakam üzerinde görüşmeler yoğunlaştı!

Türkiye’de milyonlarca asgari ücretli çalışan maaşlarına yapılacak olan Ocak zammına ilişkin gergin bir bekleyiş içerisindeler. Enflasyon karşısında ezildikçe ezilen asgari ücretliler en azında Ocak ayında maaşlara yapılacak olan zamla bir nefes almayı planlıyordular. Ancak yapılan son açıklamalar ve gelen işaretlere göre asgari ücret zammında çıta şimdiden düşürüldü.

ENFLASYONA GÖRE ZAM YAPILIYORDU!

Asgari ücrete bugüne kadar zam yapılırken enflasyon rakamları esas alınıyordu. Hatta enflasyon rakamlarının üzerinde bir rakam belirlendiği yıllar oluyordu. Bu yıl şu anda yıllık enflasyon yüzde 85 oldu. Aralık ayında baz etkisi ile bu rakamın en fazla yüzde 75 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Ancak asgari ücretlilerin bu oranda zam alamayacakları şimdiden kesinleşti. Bunun yerine farklı bir şekilde asgari ücret zammı hesaplaması yapılacak.

HAYALİ DEĞİL GERÇEKÇİ ZAM!

Asgari ücrete yüksek zam için Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, “Çok farklı rakamlar var. Biz işverenlerin ödeyebilecekleri bir ücret arayışındayız. Bu da hayali değil gerçekçi bir rakam olacak. Çalışan maaşları yüzünden işletme kapılarına kilit vuracak bir rakam belirlemeyeceğiz. Zam oranı çalışan ve işverenlerle yapılacak anketlerle belirlenecek. Yüzde 75 zam yapılacak demek gerçekçi olmaz. Kapsamlı bir çalışma yapmak gerek. Ondan sonra uygun olursa yine yüzde 75 zam yapabilirsiniz.” açıklamasıyla kapıyı kapattı.

ASGARİ ÜCRETTE YÜZDE 50 ZAM ORANI ÖNE ÇIKTI

Asgari ücrete artık çok yüksek bir zam yapılmayacağı kesinleşti. Bunun yerine daha makul bir oran belirlenecek. İşverenler son günlerde yüzde 50 zamma razı oldukları yönünde açıklamalar yapıyorlar. Enflasyonun altında kalacak olan bu zam oranı asgari ücretlileri memnun etmeyecek olsa da Temmuz ayında yapılan yüzde 30 ara zammın hesaplamaya katılıp işçi tarafı ikna edilmeye çalışılacak.

İŞVEREN MALİYETİ KATLANACAK!

Asgari ücrete yüzde 50 oranında zam yapılması dahi işveren maliyetini oldukça yükseltecek. Şu anda net asgari ücret 5.500 TL olarak uygulanıyor. Yüzde 50 zam uygulanması durumunda bu miktar 8.250 TL’ye yükselecek. Yapılacak olan yüzde 50’lik zam ile işveren maliyeti de her asgari ücretli çalışan için yaklaşık 4 Bin TL yükselecek. Belirtilen oranda zam yapılması halinde asgari ücretli çalışanın toplam maliyeti işverene 12 Bin TL olacak.

SONRAKİ HABER