Asgari ücrete refah payı zammı geliyor! Kulislere düşen yeni rakam heyecan yarattı!

Asgari ücret zammı ile alakalı olarak gelişmeler yakından takip edilirken yapılacak zamma dair hesaplama detayları zaman zaman kamuoyuna yansıyor. Asgari ücret zammı için hazırlıklar resmen başlarken bu yıl zammın üzerine refah payı da ekleneceği bildirildi.

Asgari ücrete refah payı zammı geliyor! Kulislere düşen yeni rakam heyecan yarattı!

Türkiye’de milyonlarca asgari ücretli çalışan bulunuyor. Sadece bu çalışanlar değil asgari ücret zammı çok sayıda ücret üzerinde de belirleyici oluyor. Bundan dolayı asgari ücrete yapılacak olan zammın etki alanı çok büyük oluyor. Asgari ücrete 2023 yılında yapılacak olan zammın ne kadar olacağı merak edilirken zamma dair yeni gelişmeler ve hesaplamalar kamuoyuna yansımaya devam ediyor.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI HAREKETE GEÇTİ!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da asgari ücret zammının ön hazırlıkları yapılmaya başlandı. Bu maksatla Türkiye’nin 81 ilinde hem işverenlerle hem de asgari ücretli çalışanlarla bir anket çalışması yapılıyor. Bu anket çalışmasının sonuçları asgari ücret zammında belirleyici olacak. Taraflar çıkacak bu rakamlar üzerinden Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda pazarlık yapacaklar.

REFAH PAYI ZAMMI EKLENECEK!

Asgari ücret zammı hesaplanırken bu hesaplama genellikle yıllık enflasyon üzerinden yapılıyordu. Ancak bu yıl asgari ücret zammı bir başka formülle belirlenecek. Asgari ücretlilere yıllık enflasyon oranında maaş zammı verilecek. Ancak Temmuz ayında yapılan yüzde 30’luk zammın bu hesaplamaya katılıp katılmayacağı tartışılacak.

Hesaplama yıllık yapılacağı için ara zammın hesaplamada ön zam olarak kullanılması bekleniyor. Bunun üzerine ise bu yıl ilk defa bir de refah payı zammı eklenecek. Yüzde 5 ile yüzde 10 arasında değişen bir rakamın tüm maaşlara ekleneceği tahmin edilirken asgari ücret için yüzde 70 üzerinde bir zam oranı çıkması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA KULİS RAKAMLARI!

Asgari ücret için kulislerde çeşitli zam hesaplamaları yapılmaya devam ediliyor. Kulislere son olarak bir zam hesaplaması yansıdı. Buna göre yüzde 75 oranında bir zam kararı alınacak. Bu zam içerisinde hem enflasyon hem de refah payı yer alacak. Temmuz ayında yapılan yüzde 30’luk zam bu hesaplamadan çıkarılarak yüzde 45 zam oranında mutabakat sağlanacak. Şu anda 5.500 TL olan asgari ücret yüzde 45 zammın ardından 7.975 TL’ye yükselecek. Ayrıca bu zammın gerçekleşebilmesi için devletin işverene ek sigorta prim desteği sağlayacağı konuşuluyor. 2023 yılında asgari ücret zammı için konuşulan bu rakama dair kararı Asgari Ücret Tespit Komisyonu verecek.

SONRAKİ HABER