Asgari ücretle o da zamlandı! Hem kariyer imkanı hem 8 bin TL ödeme

1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren asgari ücretin 5 bin 500 TL olarak açıklanması ile farklı kalemde pek çok ödemenin de miktarı arttı. Bunlardan biri de terhise hak kazandığı halde askerliğini uzatan erbaş ve erlere yapılan maaş ödemesi oldu. Hem kariyer hem aylık 8 bin TL ödeme. İşte detaylar.

Asgari ücretle o da zamlandı! Hem kariyer imkanı hem 8 bin TL ödeme

20 yaşına giren her Türk genci için askerlik bir görev. 20 Haziran 2019 yılında yapılan düzenleme ile zorunlu askerlik süresi erbaş ve erler için 6 aya indirildi. Yedek subay ve yedek astsubaylar içinse 12 ay. Bedelli askerlik yapmak isteyenler de 1 aylık temel askerlik eğitimini tamamlıyor ve askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılıyor. Zorunlu olarak 6 ay vatani görev yapıp da bu süreyi uzatıp askeriyede kalanlara hem kariyer imkanı hem de para kazanma imkanı veriliyor. Tabi bunun için belirli şartlar bulunuyor.

ASGARİ ÜCRET KADAR MAAŞ VERİLİYOR

Erbaş ve erler arasından terhis hakkı olmasına rağmen askerliğini 6 ay daha uzattığında uzatma döneminde her ay asgari ücret kadar maaş veriliyor. Ödemeleri belirleyen faktör asgari ücret zammı oluyor. 1 Temmuz 2022 tarihine kadar normal şartlarda 4 bin 253 TL maaş, hudutta görevli olanlara da ilave 1.790 TL ödeme yapılıyordu toplam ödeme 6 bin 43 TL oluyordu. 1 Temmuz'da asgari ücretin net 5 bin 500 TL olmasından sonra askerliğinin uzatanlara yapılacak ödemeler de değişti.

Asgari ücretle o da zamlandı! Hem kariyer imkanı hem 8 bin TL ödeme

AYLIK 8 BİN 35 LİRA ÖDEME YAPILIYOR

2022 yılının ikinci yarısı için askerliği uzatan er ve onbaşı 5.500 TL, çavuşlar 5.838 TL normal maaş alacak. Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır gibi illerdeki sınır (hudut) birliklerinde görevli olanlara 2.535 lira ek ödeme-görev tazminatı veriliyor. Erlerin toplam maaşları 8 bin 35 liranın üzerine çıkıyor. 6 ay içerisinde de 48 bin liranın üzerinde oluyor. İkinci 6 aylık dönemde ise sigorta primleri devlet tarafından ödeniyor.

KARİYER YAPMA İMKANI

6+6 ay olmak üzere toplam 12 ay askerlik yapılmasının ardından bu kişiler sözleşmeli er olabiliyor. İkinci 6 ayda da askerlik yapanlar sözleşmeli er alımı mülakatlarında ilave 20 puan alıyor. Mülakatı kazanıp da sözleşmeli er olanlar uzman çavuş alımlarına da başvuru yapabiliyor. Mülakatı başarılı bir şekilde tamamlayan sözleşmeli er, sözleşmeli uzman erbaşlığa yükselebiliyor. Sözleşmeli erbaşlıktan da sınav açılması ve sınavı kazanması durumunda sözleşmeli subaylığa geçiş yapabiliyor.