Asgari ücretlileri heyecanlandıran gelişme! Patronlar açıklama yaptılar, net rakam verdiler!

Asgari ücret zammı ile alakalı olarak patronlardan çok net bir açıklama geldi. Asgari ücretin kaç TL olması gerektiğini söyleyen patronlar rakam açıkladılar.

Asgari ücretlileri heyecanlandıran gelişme! Patronlar açıklama yaptılar, net rakam verdiler!

Asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı merak konusu olmaya devam ederken taraflardan açıklamalar gelmeye devam ediyor. 7 Aralık tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu toplayacak. Bu komisyonda işçi ve işveren temsilcileri bir araya gelerek asgari ücret zammına dair karar alacaklar. Asgari ücret zammı için ise yeni açıklamalar geldi.

ASGARİ ÜCRET 8.500 TL OLSUN AÇIKLAMASI

Asgari ücret zammına dair görüşünü beyan eden İstanbul Perakendeciler Derneği Başkanı Faruk Güzeldere, “çalışanların enflasyona karşı korunması gerekiyor. Hatta işverenler çalışanları koruyabilmek adına ara zam yaptılar. Asgari ücrette bir yıllık enflasyon oranları dikkate alınıyor. Geçen yıl asgari ücreti dikkate aldığımızda 8.000 TL – 8.500 TL bandı bizim açımızdan çok makul. Ancak devlet teşviklerinin de büyük önemi var. Bizim de maliyetlerimiz ciddi anlamda arttı ve devlet yardımcı olmalı. Sigorta primlerinde çok ciddi teşvikler verilmesi gerekiyor.” dedi.

İŞVERENE DESTEK VERİLMELİ!

Orka Holding Yönetim Kurulu Üyesi Onur Orakçıoğlu ise asgari ücret zammı hakkında, “Asgari ücrete tabi olarak çalışanların alım gücünün korunmasının büyük bir önemi var. Buna dair bir rakam belirlenmesi bize uygun olacaktır. Ancak işveren de düşünülmeli. Devlet desteğini işverene yöneltmeli. Her iki taraf için de en uygun yol bu.” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMIYLA MALİYETLER ARTACAK

Kiğılı Başkan Yardımcısı Hilal Suerdem ise asgari ücret zammı açıklamasında, “Dünyanın ve ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik koşullar herkesi etkiledi. Ancak asgari ücret artışıyla birlikte maliyetler de yükselecek. Bu da enflasyonun artmasına neden olacak. Bu sarmaldan çıkmak gerekiyor. Bunun üzerine yoğunlaşılırsa daha yararlı olacaktır.” şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRET 10.000 TL OLMALI

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, “Son dönemlerde ücretli çalışanlar üzerinde enflasyon nedeniyle büyük bir baskı var. Artık aynı gemide olduğumuzu düşünerek hareket etme zamanıdır. Asgari ücret hiçbir dönem 500 doların altına düşmemelidir. 500 dolarlık barajı dikkate alırsak asgari ücret 9 Bin TL olmalıdır. Ancak yılbaşından sonra dolar kurunda da artışlar olur. Ondan dolayı asgari ücretin 10 Bin TL olarak belirlenmesini doğru buluyoruz. Bu rakamda karar verilirse biz bunu destekleriz. Bizim şirketimizde asgari ücretle çalışan yok. Biz hep daha yüksek maaşları veriyoruz. Yeni zam yapılınca yine üstünü veririz.” dedi.

SONRAKİ HABER