Aylık 1,20 faizle ihtiyaç kredisi kampanyaları mı geliyor?

Merkez Bankası tarafından bankaların kredi faizlerine yönelik gelen son müdahale ile beraber işler karıştı. İhtiyaç kredisi faizleri düşecek mi? Bankalar ihtiyaç kredisi faizlerini düşürmezlerse ne olur?
Aylık 1,20 faizle ihtiyaç kredisi kampanyaları mı geliyor?

Merkez Bankası tarafından alınan kredi kararı bankacılık piyasasında büyük tartışmalara neden oluyor. Politika faizi ile bankaların kredi faizleri arasında uçurum oluşunca Merkez Bankası müdahalede bulundu. Geçtiğimiz hafta bankalara birer yazı gönderen Merkez Bankası ihtiyaç kredisi faizlerinin düşürülmesini istedi. Bunun teknik açıklaması ile bankalara zorunlu menkul kıymet tutma yükümlülüğü getirilmesi oldu. Bankalar eğer Merkez Bankası’nın belirlediği faiz oranının üstünde bir faizle ihtiyaç kredisi verirseler bunun karşılığında menkul kıymet tutmak zorundalar.

BANKALAR İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZLERİNİ DÜŞÜRMEZLERSE NE OLUR?

Bankaların ihtiyaç kredisi faizlerinin ortalaması geçtiğimiz hafta yıllık yüzde 25,47 olmuştu. Alınan bu son karar ile beraber bankaların en fazla aylık yüzde 1,37 ile ihtiyaç kredisi vermeleri isteniyor. Yıllık faiz hesaplamasına göre bankalar eğer yüzde 18,56 ile yüzde 20,62 arasında faizlerle ihtiyaç kredisi kullandırırsalar verilen ihtiyaç kredisinin yüzde 20’si kadar tutarı menkul kıymet olarak tutmak zorunda kalacaklar. Eğer ihtiyaç kredisi faizi yüzde 20,62’nin üzerinde olursa o zaman kullandırılan kredi tutarının yüzde 90’ı kadar menkul kıymet tutacaklar.

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ?

İhtiyaç kredisi faizlerinde inisiyatif tamamen bankalarda olacak ve tercih yapacaklar. Müşteriye verilen krediye yüksek faiz uygulayarak kar elde etme süreci bu karar ile beraber kapandı. Ancak düşük faizle ihtiyaç kredisi vererek de bankalar karlılık oranlarını yükseltemeyecekler. Mevduat faizinde daha yüksek faizi müşterilere veren bankalar o faizin altında bir oranla aynı parayı kredi olarak dağıtmak istemeyecektir. Bankacılık piyasasının beklentilerine göre ihtiyaç kredisi faizleri düşecek ama kullandırılacak olan kredi limitleri de azalacak.

1,20 FAİZLE İHTİYAÇ KREDİSİ Mİ GELİYOR?

Merkez Bankası’nın son müdahalesi ile beraber bankaların ihtiyaç kredisi faizlerinde düşüş bekleniyor. Şu anda eğer bankalar aylık yüzde 1,37 faizle ihtiyaç kredisi verirseler Merkez Bankası’nın kıskacından kurtulabiliyorlar. Bu oranın üzerine çıkmak pek tercih edilmeyecek. Bankalar arasındaki rekabet de düşünüldüğünde bu hafta içerisinde aylık yüzde 1,20 faizli ihtiyaç kredisi kampanyalarının açıklanması bekleniyor.