Aylık geliriniz bu rakamın altındaysa hemen başvurun! Aile Bakanlığı 1.800 TL sosyal yardım veriyor!

Hane içi aylık kişi başı ortalama gelirleri belirli seviyenin altında olanlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım ödemeleri yapılıyor. İşte Aile Bakanlığı’ndan alınabilecek nakit sosyal yardımlar...

Aylık geliriniz bu rakamın altındaysa hemen başvurun! Aile Bakanlığı 1.800 TL sosyal yardım veriyor!

Türkiye’de sosyal yardım gereksinimi duyan vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da sosyal yardım programlarını buna göre yeniliyor. Aile Bakanlığı çok çeşitli başlıklarda vatandaşlara sosyal yardım ödemeleri yapıyor. Bu sosyal yardımlar nakit yardımlar olurken vatandaşlar kısıtlı da olsa ihtiyaçlarını karşılayabilecek imkan bulabiliyorlar. Peki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hangi vatandaşlara hangi sosyal yardımları veriyor?

KİŞİ BAŞI ORTALAMA GELİR NE KADAR OLMALI?

Aile Bakanlığı’nın çok sayıda sosyal yardım programında bir gelir şartı bulunuyor. Esas alınan bu gelir şartı asgari ücrete göre belirleniyor. Net asgari ücretin üçte birinden az hane içi ortalama kişi başı geliri olan vatandaşlar çok sayıda sosyal yardımı alabilmek için gelir şartını karşılamış oluyorlar. Bu tutar da güncel olarak 1.833 TL’dir. Aynı ev içerisinde ortalama kişi başı gelir bu rakamın altındaysa onlarca sosyal yardımdan yararlanabilme şansı doğuyor.

ENGELLİ AYLIĞINI KİMLER ALABİLİR?

Engelli vatandaşlar Aile Bakanlığı’nın özel ilgiyle yaklaştığı vatandaşlar grubunda yer alıyorlar. Uygulanan sosyal yardım programına göre gelir şartını karşılayan engelli vatandaşlara Aile Bakanlığı engellilik oranlarına göre sosyal yardım ödemesi yapıyor. Bu sosyal yardımı alabilmek için yüzde 40 ve üzerinden engelli olunması gerekiyor. Yüzde 40 ile 69 arasında olanlara 1.226 TL, yüzde 70 ve üzeri engeli olanlara 1.840 TL aylık ödeme yapılıyor.

65 YAŞ ÜSTÜNE MAAŞ DESTEĞİ

65 yaş üstü vatandaşlar da nakit desteği alma imkanına sahipler. Bu sosyal yardım programında da belirtilen gelir şartı uygulanıyor. Ancak 65 yaş üstü için özel bir uygulama yapılıyor. Sadece 65 yaş üstüm vatandaş ile onun eşinin gelirleri hesaplanıyor. Hane içerisinde başkaları yaşasa dahi onların gelirleri hesaplamaya katılmıyor. Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar bu sosyal yardımdan yararlanabiliyorlar. Buna göre 65 yaş üstü vatandaşlara yaşlı aylığı olarak her ay 1.536 TL ödeme yapılıyor.

ENGELLİ YAKINLARI MAAŞA BAĞLANIYOR!

Aile Bakanlığı engelli yakınları için de sosyal yardım ödemesi yapıyor. Buna göre bahsi geçen gelir şartını karşılamak şartıyla sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar bu sosyal yardımdan yararlanıyorlar. Engelli yakını aylığı 18 yaşından küçük engellilerin ailelerine veriliyor. En az yüzde 40 engeli olanlar için bu imkan sağlanıyor. Bu kapsamda engelli yakınlarına her ay 1.226 TL ödeme yapılıyor.