Bankalara tek tek yazı gönderildi! Merkez Bankası'ndan dolar kuruna karşı yeni hamle!

Merkez Bankası’ndan dolar kuruna yönelik yeni bir hamle daha geldi. Bankalara tek tek yazı gönderen Merkez Bankası döviz olarak tutulan mevduatlara dair yeni bir karar aldı.

Bankalara tek tek yazı gönderildi! Merkez Bankası'ndan dolar kuruna karşı yeni hamle!

Merkez Bankası uzun bir süredir bankalarda Türk lirası mevduatların döviz cinsi mevduatlardan fazla olmasına yönelik çeşitli tedbirler uyguluyordu. Bunlardan birisi de döviz cinsi mevduatlardan alınan yüzde 5 oranında komisyondu. Bu uygulamaya bugün son veren Merkez Bankası onun yerine yeni bir tedbiri devreye soktu.

MERKEZ BANKASI'NDAN DOLAR KURU İÇİN KRİTİK HAMLE!

Merkez Bankası bugün bankalara birer yazı gönderip yeni kararı bildirdi. Türk lirası mevduat gelişimini desteklemek için yeni bir karar alındığını belirten Merkez Bankası bankalara dönüşüm oranlarına göre farklılaşan komisyon uygulamasının sona erdiğini belirtti. Bunun yerine ise mevduatlardaki Türk lirasının payına göre değişen oranlarda komisyon alınmasına karar verildi.

BANKALAR KOMİSYON ÖDEMEK ZORUNDA KALACAKLAR

Merkez Bankası’nın yeni kararı gereği bankaların topladığı mevduatların içerisinde Türk lirası mevduat oranı yüzde 60 ve üzerindeyse herhangi bir komisyon ödemesi yapmalarına gerek kalmayacak. Ancak Türk lirası mevduat oranı toplam mevduat içerisinde yüzde 50 ile yüzde 60 arasında olan bankalar yüzde 3 oranında komisyon ödeyecekler.

Toplam mevduatı içerisinde TL cinsi mevduat oranı yüzde 50’nin altında olan bankalardan yüzde 3 oranında komisyon alınıyordu. Bu komisyonda artışa gidilerek bankalardan yüzde 8 komisyon alma kararı alındı. Bankalar TL mevduatlarında belirli oranı yakalayamazlarsa Merkez Bankası’na yüksek miktarlı komisyon ödemek zorunda kalacaklar.

23 ARALIK'TA BAŞLAYACAK

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre bankalardan alınacak olan komisyonların Merkez Bankası nezdinde zorunlu karşılık ve ihbarlı döviz mevduat hesaplarında döviz olarak tutulan tutarlar üzerinden tahsilat yapılacak. Yeni uygulama 23 Aralık tarihinden itibaren başlayacak.

DOLAR KARŞISINDA TÜRK LİRASI GÜÇLENECEK

Merkez Bankası’nın bankalara getirdiği yeni komisyonlar bankalar için döviz cinsi mevduat toplamak konusunda çok dikkatli hareket etmelerini sağlayacak. Dolarizasyonu önlemeye yönelik atılan bu adımla beraber bankalar müşterilerin dövizden dönmeleri için çeşitli uygulamalara yönelmelerini sağlayacak. Aksi durumda bankaların maliyetleri çok yüksek olacak ve zarar edecekler. Bu dönüşümden ise dolar kuru yararlanacak. Dolarizasyon azaldıkça ve liralaşma arttıkça Türk lirasının dolar karşısındaki pozisyonu güçlenecek. Ayrıca bankalar Türk lirası cinsinden mevduat faizlerini de müşterilerin lehinde arttırma yoluna başvurabilecekler.

SONRAKİ HABER