Bankalarda kapanışta faiz bombası patladı 8 banka duyurdu ihtiyaç taşıt konut kredisi faizleri düştü borç para ucuzladı

Merkez Bankası Kasım ayı faiz kararı öncesi bankalardan sürpriz faiz güncellemesi hamlesi geldi. İhtiyaç taşıt ve konut kredisi faiz oranları için indirim yapıldı. Güncel kredi faiz oranları açıklandı.

Bankalarda kapanışta faiz bombası patladı 8 banka duyurdu ihtiyaç taşıt konut kredisi faizleri düştü

Dolar kuru ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş ne yazık ki bankaların kredi faiz oranları da yükselişe geçmişti. Özellikle de konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş ev sahibi olmak isteyen kişileri mağdur ederken ihtiyaç ve taşıt kredisi faiz oranlarında da Merkez Bankası tarafından yapılan politika faiz oranı indirimine rağmen yükseliş yaşanmıştı. 

24 Kasım 2022 Perşembe günü yapılacak olan Merkez Bankası politika kurulu toplantısı ile açıklanacak olan karar ile 150 baz puanlık faiz indirimi yapılması beklenirken karar öncesi bankalardan sürpriz bir faiz güncellemesi yapıldı. Aralarında kamu bankaları ve özel bankaların da yer aldığı 8 banka kredi faizlerini güncelledi ve indirime gitti. 

BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE?

Kredi faiz oranlarında yaşanan güncelleme bu sefer yüzleri güldürdü. İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarında yapılan güncelleme ile vatandaşlara ucuz kredi çekme fırsatı sunuldu. Kredi faiz oranlarında en uygun oranı yine kamu bankaları sunarken özel bankalar ise rekabeti sağlamak adına düşük oranlarda da olsa kredi faiz rakamlarında indirime gitti. 

Bankalarda kapanışta faiz bombası patladı 8 banka duyurdu ihtiyaç taşıt konut kredisi faizleri düştü borç para ucuzladı

Düzenlenen kampanya kapsamında özel bankaların hoş geldin kredisi kampanyaları dikkat çekerken QNB Finansbank ihtiyaç kredisi paketinde ilk kez Finansbanklı olan kişilere özel olarak 0.98 faiz oranı ile 12 ay vadeli 15 bin liraya kadar kredi veriyor. Yapı Kredi Bankası 6 ay vadeli faizsiz 10 bin TL alışveriş kredisi verirken İş Bankası ise faizsiz taksitli nakit avans ile 5 bin TL veriyor. 

Bankalarda kapanışta faiz bombası patladı 8 banka duyurdu ihtiyaç taşıt konut kredisi faizleri düştü borç para ucuzladı - Resim : 2

KONUT KREDİSİ PAKETİNDE SON DURUM NE EN UYGUN EV KREDİSİ HANGİ BANKADA?

Konut kredisinde çok yüksek faiz oranı veren özel bankalar indirime giderken yine de en uygun kredi veren bankalar kamu bankaları oldu. Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından ilk kez ev alan kişilere yüzde 0,99 faiz oranı ile kredi verilirken sıfır konutlarda faiz oranı yüzde 1,20 ve ikinci el konut kredisi paketine ise yeni oran yüzde 1,29 oldu. 

Bankalarda kapanışta faiz bombası patladı 8 banka duyurdu ihtiyaç taşıt konut kredisi faizleri düştü borç para ucuzladı - Resim : 3

TAŞIT KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE?

En uygun araç kredisi veren bankalar yine yüzde 1,59 oranı ile kamu bankaları oldu. Bu bankaları özel bankalar takip ederken yüzde 1,99 oranı ile Akbank izledi. 

SONRAKİ HABER