Başvurular başladı, KOSGEB'den hibe desteği! 250 Bin TL karşılıksız para veriliyor!

KOSGEB tarafından verilecek olan 250 Bin TL geri ödemesiz destek için başvurular başladı. KOSGEB’in 250 Bin TL geri ödemesiz destek imkanından kimler, hangi, şartlarla yararlanabilecekler?

Başvurular başladı, KOSGEB'den hibe desteği! 250 Bin TL karşılıksız para veriliyor!

Türkiye’de devlet tarafından vatandaşlara çeşitli karşılıksız hibe destekleri yapılıyor. Bu destek programlarından yararlananlar işlerini geliştirebilmek için çok önemli bir imkana sahip oluyorlar. KOSGEB yeni bir destek programı için başvuruları almaya başladı. Buna göre “Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Destek Programı” başvurularının başladığı bildirildi.

YENİ DESTEK PROGRAMI!

KOSGEB’in yeni destek programı ile alakalı olarak detaylar merak ediliyor. KOSGEB bu destek programını Kültür ve Turizm Bakanlığı ile beraber yürütüyor. Anadolu’nun kadim mesleklerinin devam edebilmesi için belirlenen mesleklerde işletmelere hibe destekleri verilecek. Bu programın amacı bazı mesleklerin devamını sağlayarak yeni personel istihdamını geliştirmek olarak açıklandı.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

Bu destek imkanından yararlanabilmek sadece bazı meslekleri icra eden işletmelere sağlanan bir hak olacak. Bu kapsamda geleneksel meslekler ön plana çıkartılacak. Seramik, ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, deri, çalgı imalatı, dokumacılık, şapka imalatı, gramafon tamirciliği, at arabası ve fayton imalatı gibi meslekler KOSGEB’in karşılıksız desteklerini alabilecekler.

72 İLDEN BAŞVURU YAPILDI!

KOSGEB’in 250 Bin TL karşılıksız desteği için şu ana kadar 72 ayrı ilden başvuru yapıldı. Bu başvurular değerlendirildikten sonra 250 Bin TL’ye kadar geri ödemesiz nakit desteği ilgili işletmelere tahsis edilecek. Bu karşılıksız destekleri alanlar hem yeni istihdam sağlayacaklar hem de işlerini geliştirebilecekler.

HANGİ KALEMLERDE NE KADAR DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK?

KOSGEB’in Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü destek programı kapsamında 250 Bin TL’ye kadar karşılıksız destek ödemesi yapılacak. 30 Eylül’e kadar başvuruların alınacağı destek programında hangi kalemde ne kadar hibe ödemesi yapılacağı belirlendi.

Unutulmaya yüz tutan mesleklerin ustaları olan işletme sahipleri birikimlerini yetiştirecekleri personellere aktarabilmeleri için 150 Bin TL’ye kadar destek ödemesi alabilecekler. Ayrıca işletmeler makine ve teçhizat giderleri için de 50 Bin TL’ye kadar ek bir destek ödemesi alma hakkına sahip olacaklar. Bu alınacak olan makine teçhizatın yeni veya en fazla 3 yaşında olması şartı aranacak. Alınacak olan makine ve teçhizatın yerli üretim olması durumunda ise destek miktarı yüzde 15 oranında artırılacak. Ayrıca Tanıtım ve Pazarlama Desteği olarak da 45 Bin TL’ye kadar destek verilecek.