BDDK Resmi Gazete İle Duyurdu, Yeni Dijital Banka Kuruldu! Kasa Katılım Bankası Kimin?

8 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan BDDK kararı ile dijital bir katılım bankası kurulduğu ilan edildi. Kasa Katılım Bankası kimin, güvenilir mi?

BDDK Resmi Gazete İle Duyurdu, Yeni Dijital Banka Kuruldu!

Özellikle de pandemi döneminde getirilen yasaklar ve zorunlu sokağa çıkma yasakları nedeniyle bankalar internet bankacılığı hizmetlerine ağırlık vermiş, pek çok kişi internet şubesi kullanmaya başlamıştı. Eskiden güven sorunu yaşadığı için mobil şube uygulamalarından uzak olan kişiler banka şubelerinin kapatılması nedeniyle bu uygulamalara yönelmişti. 

Süreçte kullanıcı sayısının artması ile internetten hizmet veren dijital banka sayısı da büyük bir hızla artış göstermiş, şubesiz bankacılık olarak anılan sanal bankalar artmıştı. Bu bankaların arasına 8 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 07/07/2022 Tarihli ve 10263 Sayılı Kararı kapsamında yeni bir karar daha eklendi. 

KASA KATILIM BANKASI SERMAYESİ KAÇ TL, NE KADAR, KİM TARAFINDAN KURULDU?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 07/07/2022 Tarihli ve 10263 Sayılı Kararı kapsamında Türkiye'de yeni bir katılım bankası daha kurulmuş oldu. Söz konusu katılım bankasının ismi Kasa Katılım Bankası olarak ilan edilirken bankanın dijital katılım bankası olarak hizmet vereceği açıklandı. 

BDDK Resmi Gazete İle Duyurdu, Yeni Dijital Banka Kuruldu! Kasa Katılım Bankası Kimin?

Bankanın kurucu ortakları ise; Great East Capital Bilgi Teknoloji Yatırımları A.Ş., Adam Muhammed SADIQ, Maryam Khalid M. A. AL-ATTEYAH, Hector Ferdando SEPULVEDA REYES RETENA ve Yağmur ŞATANA olarak ilan edildi. Bankanın kuruluş sermayesi ise 1.500.000.000 TOL olarak ilan edildi. Söz konusu banka Türkiye'de dijital katılım bankası olarak hizmet verecek. Böylelikle Kasa Katılım Bankası Türkiye'nin en yeni bankası olarak hizmet vermeye başladı.