BDDK'dan son dakika kredi açıklaması!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından kredi açıklaması yapıldı. TL cinsinden bankaların verdikleri ticari krediler için bankaların sorumluluklarına ilave açıklamada bulunuldu.

BDDK'dan son dakika kredi açıklaması!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bir süre önce şirketlere bankaların verdikleri ticari kredilerle alakalı çok tartışılan bir karar almıştı. Döviz varlıklarının karşılığı 15 Milyon TL’yi aşmayan şirketlere kredi kullandırımı durumunda döviz varlıklarını 15 Milyon TL üzerine çıkarmama kararına dair bankaların sorumluluklarına ilave açıklama yapıldı.

BDDK KREDİ AÇIKLAMASI İLE BANKALARI UYARDI!

BDDK tarafından yapılan açıklamada bankaların şirketlerden alacakları beyan ve taahhütlerin 30 Haziran 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde alınması gerektiği vurgulandı. Bu tarihten itibaren kullandırılmış veya kullandırılacak kredilerde YP nakdi varlıkların esas alınması belirtildi. Bu krediler için şirketlerden beyan ve taahhüt alınması gerektiği açıklandı. Ayrıca 30 Haziran 2022 tarihinden önce alınan beyan ve taahhütlerin kontrol edilmesi noktasında bankaların herhangi bir sorumlulukları olmadığı duyuruldu.

BDDK, şirketlerden alınan beyan ve taahhütlerin hatalı veya gerçeğe aykırı olması durumunda sermaye yeterliliği hesaplamasında şirketlere yüzde 500 risk ağırlığı uygulanmasının kaldırılmasına yönelik talebin de uygun bulunmadığını açıkladı.

30 Haziran 2022 tarihinden sonra kredi kullandırımı yapılacak şirketlerden alınması gereken beyan ve taahhüdün kredi ilişkisi devam ettikçe daha sonraki krediler için de geçerli olacağı bildirildi. Kredi kullandırımı sırasında şirketlerden alınan beyan ve taahhüt dışında ilave mali belge ve bilgi istenmesine gerek olmadığı açıklandı.

Şirketlere beyan ve taahhüt karşılığında tahsis edilen kredilerin 3 aylık takvim dönemi bitmeden kapatılması durumunda dahi şirketin beyanını teyit eden onayın kredi kullandırılan 3 aylık takvim döneminin son iş günü akşamına kadar bankaya sunulması gerekmektedir. Şirkete eğer yeni kredi kullandırılmayacaksa 3 aylık takvim dönemleri itibariyle kredi kullandırım şartlarının sağlandığına dair belge temin edilmesinin gerekmediği açıklandı.