Benzin motorine zam! Brent petrol ve dolar kuru yükseldi, akaryakıt fiyatlarına yeni zam zilleri çalmaya başladı

Akaryakıt fiyatları için yeni zam haberleri peş peşe gelmeye devam ediyor. Hem brent petrol hem de dolar kurunda yaşanan yükselişin etkisi ile akaryakıt fiyatlarında yeni zamlar açıklandı.

Brent petrol ve dolar kuru yükseldi, akaryakıt fiyatlarına yeni zam zilleri çalmaya başladı

Türkiye ilk olarak geçen sene Eylül ayında dolar kurunda yaşanan yükselişler nedeniyle akaryakıt fiyatlarına gelen rekor zamlarla büyük bir şok yaşamış, akaryakıt fiyatları ilk olarak 10 TL sonrasında ise 20 TL sınırını aşarak rekor kırmıştı. Benzin ve motorine gelen zamlar sürücüleri isyan noktasına taşırken sonrasında Aralık ayında gelen kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı ile kurda yaşanan düşüş ile indirimler başlamıştı. 

Ancak, sonrasında patlak veren Rusya Ukrayna savaşı ile bir kere daha zam yağmuru yaşanmış, brent petrolün varil fiyatının önce 100 doları aşması sonrasında ise 140 dolara ulaşması ile yeni bir zam fırtınası daha yaşanmıştı. Yaşanan yükseliş ile Türkiye'de benzin ve motorinin litresi 30 lirayı görmüş, araç sahipleri ülke genelinde kontak kapatma eylemi yapmaya başlamıştı. 

AKARYAKIT FİYATLARINA SON DAKİKA ZAM YAĞURU: MOTORİNE ZAM YAĞMURU BAŞLADI! 

Amerika'da enflasyon rakamlarının büyük bir hızla yükselmesi ve resesyon riskinin artması üzerine talepte yaşanan endişeler brent petrol fiyatında düşüşe neden olmuştu. ABD de açıklanan son enflasyon verisi beklentilerin altında kalırken bu da brent petrol tarafından talebin canlı kalacağı beklentisini oluşturdu. 

Benzin motorine zam!  Brent petrol ve dolar kuru yükseldi, akaryakıt fiyatlarına yeni zam zilleri çalmaya başladı

Brent petrol fiyatı 96 dolar seviyesini aştı. Brent petrolün fiyatında yaşanan yükselişte düşen enflasyon verisi, havayolu şirketlerinin rekor uçuş sayıları ve OPEC'in üretim kısıtlaması açıklamaları brent petrolde yeniden yükselişe neden oldu. 

Benzin motorine zam!  Brent petrol ve dolar kuru yükseldi, akaryakıt fiyatlarına yeni zam zilleri çalmaya başladı - Resim : 2

Brent petrol fiyatında yaşanan yükselişle eş zamanlı olarak dolar kurunda da yükseliş yaşanması ile akaryakıt fiyatlarında yeni zamlar peş peşe açıklanmaya başlandı. Motorine peş peşe gelen iki zam sürücülerin tepkisine neden oldu. Son olarak motorine 1 lira 79 kuruşluk zam geleceği açıklanmıştı. 

Benzin motorine zam!  Brent petrol ve dolar kuru yükseldi, akaryakıt fiyatlarına yeni zam zilleri çalmaya başladı - Resim : 3

MOTORİNİN LİTRE FİYATI 25 LİRAYI AŞTI! 

Gelen zamların ardından ne yazık ki 22 lira seviyesine kadar çekilen motorinin litre fiyatı ne yazı ki yeniden 25 lirayı aştı. İstanbul'da motorinin litre fiyatı 25,07 TL, Ankara'da 25,16 lira ve İzmir'de ise 25,18 TL oldu. Benzinin litre fiyatı için ise bir güncelleme yapılmadı. Benzin halen 20 TL bandından satılmaya devam ediyor. Otogaz LPG satış fiyatı ise 11,35 TL üzerinden satılıyor. 

BENZİN VE MOTORİNE ZAM GELECEK Mİ?

Akaryakıt sektörü temsilcileri benzin ve motorine yeni zam beklentisi olduğunu, dolar kuru ve brent petrolde yaşanan yükselişin takip edileceğini ve buna göre fiyatlarda güncelleme yapılacağını dile getirdiler.