Benzinde yüzde 9 indirim, motorinde yüzde 9,7 zam! Akaryakıt fiyatlarında son durum ne?

Akaryakıt fiyatlarına ilişkin yeni haberler gelmeye ve son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Ağustos ayı genelinde benzinin litre fiyatında yaklaşık %9 indirim uygulanırken, motorin litre fiyatında ise yaklaşık %9,7’lik zam görüldü. İşte detaylar…

Benzinde yüzde 9 indirim, motorinde yüzde 9,7 zam! Akaryakıt fiyatlarında son durum ne?

Türkiye’de akaryakıt fiyatları genel olarak 2 temel faktöre bağlı olarak zam ya da indirimle karşılaşıyor. Küresel piyasalarda Brent petrol fiyatında görülen dalgalanmalar ve öte yandan yurtiçi piyasalarda dolar kurunda görülen hareketlilikler, doğrudan akaryakıt fiyatlarına yansıyabiliyor. Küresel enflasyonunun hızla yükseldiği, doların güç kazandığı ve petrol fiyatlarının artışa geçtiği 2022 yılında da Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları yüksek oranlı zamlarla karşılaştı.

Elde edilen verilere göre Türkiye’de 2022 yılının ilk 8 aylık döneminde benzine toplamda %56 oranda ve motorine de bu süreçte %110,4 oranda zam geldi. Ayrıca sadece Ağustos ayında benzin litre fiyatına %9 indirim gelirken, motorin fiyatına aynı süreçte %9,7 oranda zam geldi. İşte detaylar…

AĞUSTOS’TA BENZİNE İNDİRİM, MOTORİNE ZAM!

Benzinde yüzde 9 indirim, motorinde yüzde 9,7 zam! Akaryakıt fiyatlarında son durum ne?

Brent petrol varil fiyatında görülen dalgalanmalar ve dolar kurundaki hareketlilikler akaryakıt fiyatlarını değiştirmeye devam ediyor. Son olarak dün, yani 30 Ağustos Salı günü itibariyle benzin litre fiyatına 1,04 TL indirim uygulanmıştı. Bir önceki hafta içinde ise motorin fiyatına önce 95 kuruşluk, bir sonraki günde de 87 kuruşluk zam uygulanmıştı.

Benzin ve motorin fiyat tarifelerinde son dönemlerde uygulanan ayrık fiyat düzenlemeleri sonrasında Ağustos ayı genelinde benzinin litre fiyatına yaklaşık %9 oranda indirim uygulandı. Benzin litre fiyatının %9 indirim ile kapattığı Ağustos ayında motorin litre fiyatı ise %9,7 oranda zamlandı. Son zamların ardından bazı illerde motorin fiyatı 27 TL’yi aşarken, benzin fiyatı da 20 lira bandına kadar geriledi.

YIL GENELİNDE ACI AKARYAKIT TABLOSU

Ağustos ayı verilerinde benzinin yaklaşık %9 oranda indirimle karşılaştığı ve aynı süreçte motorinin de %9,7 oranda zamlandığı görülüyor. Yıl geneline bakıldığında ise daha acı bir tablo ortaya çıkıyor. Elde edilen verilere göre 2022 yılbaşından bu yana, ilk 8 aylık süreçte benzin litre fiyatında %56 oranda zam görülürken, bu zam tutarı motorin fiyatlarında %110,4 oranda görüldü.