Benzine indirim geliyor! Bu geceden itibaren benzin fiyatı 20 liraya kadar düşecek!

Brent petrol fiyatında görülen dalgalanmalar ve dolar kurunda yaşanan hareketlilikler, yurtiçinde akaryakıt fiyatlarına etki ediyor. Geçtiğimiz hafta motorine peş peşe gelen zamlar sonrası bu hafta benzine indirim geliyor.

Benzine indirim geliyor! Bu geceden itibaren benzin fiyatı 20 liraya kadar düşecek!

Yurtiçinde akaryakıt fiyatları 2022 yılında yüksek oranlı zamlarla karşılaştı. 2021 yılının son çeyreğinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 4 ay boyunca peş peşe faiz indirimi uygulaması ve 500 baz puanlık indirim sonrasında politika faizini %19’dan %14’e çekmesiyle başlayan dolar kuru artışı, söz konusu dönemde akaryakıt fiyatlarına da hızla yansımıştı. Bu süreci 2022 yılında yükselen küresel enflasyon ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşla, yükselen Brent petrol fiyatları izledi.

Yaşanan gelişmelere bağlı olarak 2022’de hızla yükselen motorin ve benzin fiyatlarında, geçtiğimiz haftada da peş peşe zamlar görüldü. Son olarak geçen hafta arka arkaya zamlanan motorin fiyatının ardından bu hafta benzin fiyatında indirim bekleniyor.

ZAMLAR SONRASI BENZİNE İNDİRİM GELİYOR

Benzine indirim geliyor! Bu geceden itibaren benzin fiyatı 20 liraya kadar düşecek!

Geçtiğimiz hafta döviz kuru ve Brent petrol varil fiyatındaki hareketlilik, bir önceki hafta gelen indirimler sonrasında motorin fiyatlarına zam olarak yansımıştı. Motorin fiyatında iki günde gelen 95 kuruşluk ve 87 kuruşluk zamların ardından benzin haftayı zamlanmadan tamamlamıştı. Yeni haftada Brent petrol fiyatındaki hareketliliğe bağlı olarak benzin fiyatında indirim beklentisi oluştu. Sektör temsilcilerinden alınan bilgilere göre bu gece yarısından itibaren benzinin litre fiyatında indirim bekleniyor.

BENZİNDE 1,05 TL İNDİRİM

Sektör kaynaklarının verdiği bilgilere göre 29 Ağustos Pazartesi gününü 30 Ağustos Salı gününe bağlayan geceden itibaren benzin litre fiyatına 1 lira 05 kuruşluk indirim geliyor. Öte yandan benzin fiyatında indirim görülürken, motorin grubunda ise bir fiyat değişikliği beklenmiyor. Bazı illerde son zamların ardından motorin litre fiyatı 27 TL’ye kadar yükselmişti. Benzin fiyatı ise bu süreçte 22 TL’nin altında kalmıştı. Son indirimle birlikte benzin litre fiyatı da 20 liraya kadar gerileyecek.

3 BÜYÜKŞEHİRDE BENZİN FİYATLARI

Benzin litre fiyatında bu geceden itibaren 1 lira 05 kuruşluk indirim bekleniyor. İndirimlerin ardından benzin litre fiyatı 20 TL’ye kadar gerileyecek. Gelecek olan benzin indirimi ile İstanbul’da benzinin litresi 20,14 TL’ye, Ankara’da 20,26 TL’ye ve İzmir’de de 20,27 TL’ye gerileyecek.