Benzinin ardından motorin zammı açıklandı!

Akaryakıt fiyatlarında değişimler hız kesmiyor. Dün gece yarısı benzinin litre fiyatına zam gelirken bu gece de motorine zam geliyor. Motorin fiyatları ne kadar olacak?

Benzinin ardından motorin zammı açıklandı!

Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına dair yeni gelişmeler yaşanıyor. Dün gece yarısından itibaren benzin fiyatlarına litre başı 1,25 TL zam yapılmış ve bu zam da pompa fiyatlarına yansıtılmıştı. Ancak akaryakıt zammı bununla sınırlı kalmadı. Bu gece yarısından itibaren motorinin de litre fiyatına zam yapılacak sektör kaynakları tarafından açıklandı.

DOLAR KURUNUN AKARYAKIT ZAMLARINDA ETKİSİ YOK!

Akaryakıt zamlarının gerekçesi epey bir zamandır dolar kuru olmuyor. Dolar kurunun hızlı yükseldiği dönemlerde akaryakıt fiyatları kur kaynaklı olarak olumsuz etkileniyordu. Ancak dolar kurunda aylardır stabil bir görüntü bulunuyor. Bundan dolayı da akaryakıt maliyet değişimlerinde dolar kurunun herhangi bir etkisi olmuyor. Zamların ana nedeni petrol fiyatları oluyor.

PETROL FİYATLARI YÜKSELİŞE GEÇTİ!

Küresel petrol piyasalarında yeni yükseliş hareketleri takip ediliyor. Bu kapsamda brent petrolün varil fiyatı 86 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bu durum Türkiye’de akaryakıt maliyetlerini yükseltiyor. OPEC’ten petrol üretim miktarı ile alakalı herhangi bir artırım veya azaltma kararı gelmeyeceğinin belli olması ile fiyatların bu sistemde ilerlemesi kesinleşti. Rusya ile Ukrayna savaşı, Çin’deki kapanma, dünya piyasalarında resesyon endişeleri ile petrol fiyatlarında yükseliş için bir alan oluşabiliyor.

BENZİN ZAMMI POMPAYA YANSIDI!

Benzin fiyatlarına dün gece yarısından itibaren yeni bir zam yapıldı ve bu zam pompa fiyatlarına yansıtıldı. Araç sahipleri benzin satın alırken artık litre başı 1,25 TL daha fazla ödeme yapıyorlar. 50 litrelik bir deponun benzin maliyeti 62,5 TL yükseldi. Yeni fiyatlar ile araç sahipleri dün gece yarısından itibaren karşılaşmaya başladılar. Benzine yeni zam olup olmayacağına dair ise herhangi bir bilgi bulunmuyor.

MOTORİN ZAMMI AÇIKLANDI!

Motorin fiyatlarına zam geleceğini akaryakıt sektörü kaynakları açıkladılar. Bu açıklamaya göre motorinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde 0,83 kuruş zam gelecek. Bu zam ile beraber benzin ile motorin fiyatları arasında kapanmaya başlanan fark yeniden açılmaya başladı.

AKARYAKIT FİYATLARI NE KADAR?

Dün gece benzine yapılan zammın ardından benzinin litre fiyatı İstanbul’da 21,67 TL, Ankara’da 21,91 TL, İzmir’de 21,85 TL oldu. Şu anda motorinin litre fiyatı ise İstanbul’da 23,19 TL, Ankara’da 23,47 TL, İzmir’de 23,53 TL olarak uygulanıyor. Motorin fiyatlarına yapılacak olan ,83 TL’lik zammın ardından fiyatlar 24 TL’nin üzerine yükselecek.

SONRAKİ HABER