Bitcoin ve Ethereum son 2 ayın zirvesini gördü! Kripto paralarda ralli mi başladı?

ABD’de beklentilerden daha düşük enflasyon rakamlarının açıklanması kripto para piyasalarında yeni bir yükseliş hareketi başlattı. Gerçekleşen yükselişler ile Bitcoin ve Ethereum son 2 ayın en yüksek seviyelerini gördüler.

Bitcoin ve Ethereum son 2 ayın zirvesini gördü! Kripto paralarda ralli mi başladı?

Kripto para piyasalarında yaşanan durgunluk son aylarda yatırımcıların ağır zararları ile sonuçlanmıştı. Ancak ABD’de açıklanan enflasyon rakamlarının beklentilerin altında gelmesi kripto para piyasalarında fiyatları hareketlendirdi. Kripto paraların fiyatlarında yükselişler meydana gelirken Bitcoin ile Ethereum son 2 ayın en yüksek seviyesini gördüler.

BİTCOİN SON 2 AYIN ZİRVESİNDE

Kripto para piyasalarında en yüksek işlem hacmine sahip olan para birimi Bitcoin son 24 saat içerisinde yüzde 2’den fazla değerlendi. Bitcoin bugün 24.873 dolar seviyesi görürken akşam saatlerinde bir gerileme meydana geldi ve şu anda 24.289 dolardan işlem görmeyi sürdürüyor. Bitcoin son olarak 13 Haziran’da 26.857 Dolar seviyesini görmüştü. Bugün çıkılan nokta ise son 2 ayın zirve noktası oldu.

ETHEREUM YÜZDE 3 DEĞER KAZANDI

Ethereum’da da Bitcoine benzer bir fiyatlama takip edildi. Son 24 saat içerisinde yüzde 3’ten fazla değer kazanan Ethereum 1.931 Dolar seviyesini gördü. Ethereum haberin yayına hazırlandığı saatte 1.892 Dolar seviyesinde işlem görmeyi sürdürüyordu. Ethereum’da günlük yükseliş yüzdesi yüzde 3,09 oldu.

KRİPTO PARALAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Kripto para piyasalarında gerçekleşen bu fiyat yükselişlerine dair teknik analizler merak ediliyor. Analistlere göre küresel hisse senedi piyasalarındaki pozitif seyir kripto para piyasalarına da olumlu olarak yansıdı. Küresel hisse senedi piyasaları ile kripto para piyasaları arasında bir kolerasyonun olduğu uzun süredir tartışılıyordu. Bu benzer fiyatlama bu değerlendirmelerin doğruluğunu da güçlendirdi.

ABD’de düşmeye başlayan enflasyon neticesinde artan risk iştahından kripto para piyasaları pozitif olarak yararlandılar. FED’in şahin para politikasından vazgeçerek parasal gevşemeye gitme ihtimalinin güçlenmesi kripto paraların daha hızlı bir şekilde toparlanma eğilimine girmesi ile sonuçlanması bekleniyor. Bunun için ise Eylül ayında açıklanacak olan FED faiz kararı belirleyici olacak. FED para politikasında gevşemeye giderse Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paralar rüya gibi günlerine geri dönebilirler.