Bizde en ucuzu 400 bin TL! Çin'de elektrikli araba alana benzinli araç bedava

Son dönemin zam şampiyonu olarak ilk sıralarda yer alan araç fiyatları cepleri yakmaya devam ederken elektrikli araç fiyatları için Çin'den gelen hamle büyük şaşkınlık yarattı.

Bizde en ucuzu 400 bin TL! Çin'de elektrikli araba alana benzinli araç bedava

Bizde en ucuzu 400 bin TL! Çin'de elektrikli araba alana benzinli araç bedava - Pandemi döneminde yaşanan gelişmeler sonucunda sıfır araç fiyatları rekor seviyeye ulaşmış Türkiye araç fiyatlarının en çok zamlandığı ülkeler arasında yer almıştı. 

Pandemiden korkan kişilerin toplu ulaşımdan uzaklaşması araca olan talebi arttırmış, tedarik zincirinin kırılması ile sıfır araç üretiminin sekteye uğraması, fabrikaların uzun süre kapalı kalması ile araç üretiminin azalması fiyatları yukarı kırmıştı. Peşine patlayan çip krizi, enflasyonda yaşanan yükseliş ve döviz kurunun fırlaması ile Türkiye'de sıfır araç fiyatları ve sonrasında 2.el araç fiyatları zam üzerine zam görerek cepleri yakmıştı. 

ÇİN'DEN ÇILGIN KAMPANYA! ELEKTRİKLİ ARAÇ ALANA BENZİNLİ ARABAYI BEDAVA VERİYORLAR 

Tüm dünyada kelimenin tam anlamı ile elektrikli araç savaşları yaşanırken Çin bu noktada rekabeti bir üst düzeye taşıyacak çılgın bir kampanya başlattı. Ünlü otomotiv yazarı Emre Özpeynirci Çin'de yaşanan rekabete dikkat çekti. Erdi Özüağ tarafından yapılan açıklamayı paylaşan Özpeynirci rekabetin bir üst seviyeye taşındığına dikkat çekti. 

Özüağ yaptığı açıklamasında "Çin’deki otomobil savaşı bambaşka bir noktaya gidiyor. Önce agresif fiyat indirimleri, şimdi de bir otomobil alırsan diğeri bedava kampanyası. Örneği Toyota elektrikli bZ4X alana, içten yanmalı Vios modelini veriyor. Yalnız birkaç detaylı önemli bu noktada. Çin yakın zamanda yeni emisyon kurallarını devreye sokacak. Öte yandan yoğun trafik vb. sebepler nedeniyle birden fazla araç sahibi olmanın ayrıca maliyeti oluyor. Her halükarda ülkenin otomotiv sektöründe daha fazla satış yapmak için kıran kırana bir mücadele yaşanıyor" diyerek bir araç alana ikincisi bedava kampanyasının başlayacağını ifade etti. 

SONRAKİ HABER