Bloomberg HT Merkez Bankası Temmuz Ayı Faiz Kararını Erken Açıkladı! TCMB Temmuz 2022 Toplantısı Faiz Beklentisi Anketi

Dolar kuru, altın fiyatları ve borsa başta olmak üzere tüm piyasanın nefesini tutarak beklemiş olduğu Merkez Bankası Temmuz toplantısı öncesi faiz beklentisi anketi sonuçları da yayımlanmaya başladı. Bloomberg HT faiz beklentisi anketi Temmuz 2022!

TCMB Temmuz 2022 Toplantısı Faiz Beklentisi Anketi Sonuçları Açıklandı

Tüm dünya büyük bir ekonomik buhran yaşarken pandeminin açtığı yaralar sarılamadan patlak veren Rusya - Ukrayna savaşı ile pek çok ülke faiz silahına sarılmıştı. Yükselen enflasyon rakamları tüm ülkeleri vurmaya devam ederken enflasyonla mücadele için Merkez Bankaları faiz artırımı yapmaya başlamıştı. 

Amerikan Merkez Bankası FED bu konuda en agresif politikayı yürüten banka olarak öne çıkarken Euro kurunun değer kaybı ve doların aşırı güçlenmesi lie Avrupa Merkez Bankası ECB tarafından da bu ay faiz artışı kararı geleceği beklentisi artmıştı. Hem diğer Merkez Bankaları tarafından alınan faiz kararları hem de TL'nin yaşadığı değer kaybı ve dolardaki aşırı yükseliş sonrasında gözler Merkez Bankası faiz kararlarına çevrilmişti. 

MERKEZ BANKASI TEMMUZ TOPLANTISI ÖNCESİ FAİZ KARARI BEKLENTİSİ AÇIKLANDI! 

Temmuz ayının enflasyon sonrasında en önemli ekonomik verisi olarak takip edilen Merkez Bankası faiz kararı Temmuz 2022 toplantısı için geri sayım başladı. Piyasanın diken üstünde beklemiş olduğu ekonomik veri FED tarafından ABD enflasyon verisi sonrasında 75 - 100 baz puanlık faiz artışı yapılacağı bir dönemde ilan edilecek olması nedeni ile önemini arttırmıştı. 

Bloomberg HT Merkez Bankası Temmuz Ayı Faiz Kararını Erken Açıkladı! TCMB Temmuz 2022 Toplantısı Faiz Beklentisi Anketi

Merkez Bankası son olarak Aralık ayı toplantısı ile güncellemeye gitmiş ve yüzde 15 olan politika faiz oranını yüzde 14 seviyesine çekmişti. Sonrasında yapılan 6 toplantı ile politika faiz oranı sabit tutularak yüzde 14 seviyesinde kalmıştı. Bloomberg HT Temmuz ayı faiz beklentisi anketi ile daha önce açıkladığı tahminleri ile hedefi 12'den vururken başarılı tahminlere imza atmıştı. Temmuz ayı toplantısı faiz tahmini olarak yine yüzde 14 rakamı ilan edildi. Merkez Bankası'nın Temmuz toplantısını da pas geçmesi ve faizi sabit tutacağı belirtiliyor. 

Bloomberg HT Merkez Bankası Temmuz Ayı Faiz Kararını Erken Açıkladı! TCMB Temmuz 2022 Toplantısı Faiz Beklentisi Anketi - Resim : 2

TCMB, FED, ECB FAİZ KARARLARI... MERKEZ BANKASI TEMMUZ AYI FAİZ KARARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK? 

Temmuz ayında piyasalara yön verecek 3 kritik faiz kararı açıklanacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından piyasaların beklediği kritik faiz kararı 21 Temmuz 2022 tarihinde ilan edilecek. FED faiz kararı Temmuz toplantısı 26 - 27 Temmuz 2022 tarihlerinde yapılacak. FED faiz kararı ise Powell tarafından 27 Temmuz 2022 tarihinde saat 21:00'de ilan edilecek. ECB Temmuz Toplantısı ise 21 Temmuz günü yapılacak ve faiz kararı saat 15:15'te ilan edecek.