Borçlanma yapan EYT'lilere devlet nakit ödeme yapacak!

EYT ile emekli olmaya hazırlanan çalışanlar prim koşullarını sağlayabilmek için borçlanma yapmak için işlemlerini başlatıyorlar. Borçlanma yapan EYT’lilere devletin bazı tutarlarda ödeme yapacağı ortaya çıktı.

Borçlanma yapan EYT'lilere devlet nakit ödeme yapacak!

Türkiye’de milyonlarca EYT’li vatandaş emekli olabilmek için adeta gün saymaya devam ediyorlar. EYT düzenlemesinin yasalaşması beklenirken bu düzenlemeye dair koşullar hemen hemen belli oldu. Sigortalıların hangi prim şartları ile emekli olabilecekleri hemen hemen netleşti. 8 Eylül 1999 öncesindeki emeklilik koşulları etkili olacak. EYT kapsamına giren çalışanlar da prim hesaplamalarını yapmaya başladılar. Primi emekli olmaya yetmeyen çalışanlar ise varsa borçlanma haklarını kullanarak eksik primlerini tamamlıyorlar. Ancak bu EYT’liler ile alakalı olarak çok önemli bir detay ortaya çıktı.

EYT’LİLER BORÇLANMA YAPARSA PARA ALACAKLAR!

EYT’liler borçlanma yapmaları durumunda devletten belirli tutarlarda para alabilecekler. Ancak bunun için bazı koşulların oluşması gerekiyor. Öncelikle bu iade alacak kişilerin asgari ücretli olmamaları gerekecek. Asgari ücretten vergi alınmadığı için bu da bir tür vergi iadesi olacağından onlara ödeme yapılamayacak. Maaşları asgari ücretten fazla olan EYT’liler borçlanma tutarlarına göre ödeme alacaklar. Bu ödeme de maaşlarına yansıtılacak.

EYT’LİLERİN İADE İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM ETMELERİ GEREKEBİLİR

EYT’liler borçlanma işlemini yapıp emekli olmaları durumunda bu ödemeyi alabilecekler. Asgari ücret kadar olan maaşlarda vergi hesabı yapılmayacak. Daha üstü için ise gelir vergisi kesintisi uygulanacak. EYT’liler emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederlerse bu imkandan yararlanabilme imkanı bulabilecekler. Aydan aya gelir vergisi kesintisi yapılması gerekirken bu kesinti yapılmayıp çalışanın maaşının üzerine eklenebilecek.

İŞVERENE BELGE VERİLMELİ!

Borçlanma yaptıktan sonra bunun vergi avantajından yararlanmak isteyenler ödeme belgesini işverenlerine teslim etmeliler. Bu yapıldıktan sonra kaç TL borçlanma yapıldıysa süre sınırı olmaksızın o kadar vergi avantajından yararlanılabilecek. Yapılan tüm borçlanma kadar ödeme maaşların üzerine aydan aya vergi hesabına göre eklenebilecek. Bu da maaşların ekstra zamlanması anlamına da gelecek.

MAAŞLARA NASIL ETKİ YAPACAK?

Borçlanma yapıldığında yararlanılacak vergi indiriminin maaşlara nasıl etki yapacağı merak ediliyor. Bunun için önce koşulların sağlanması ve asgari ücretten fazla maaş almak gerekiyor. Maaşlardan normalde kesilen gelir vergisi kesilmediğinden dolayı maaşlarda artış yapılacak. Yüksek maaş alanlar çok daha kısa sürede ödemeleri alabilecekler. Düşük maaşlardan vergi kesintisi az olacağı için bu vergi indiriminin maaşlara yansıması uzun yıllar alabilir. Maaşlarda bu şekilde 1.000 TL ile 4.000 TL arasında eklemeler yapılabileceği hesaplanıyor.

SONRAKİ HABER