Borçlar 48 ay taksitle yapılandırılıp faizler silinecek!

Milyonlarca vatandaşın devlete olan borçlarına getirilecek olan yapılandırma imkanının detayları belli olmaya başladı. Vatandaşlara 48 aya kadar taksit imkanı getirileceği iddia edildi.
Borçlar 48 ay taksitle yapılandırılıp faizler silinecek!

Türkiye’de vatandaşları heyecanlandıran yapılandırma gelişmesi ile alakalı olarak ayrıntılar belli olmaya başladı. Yarın yapılacak olan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdeleyeceği yapılandırma paketinin içerisinde vatandaşlara çok önemli imkanlar sunulacak. Vatandaşlar kendilerine sunulan bu imkanı değerlendirerek devlete olan borçlarından kurtulabilecekler.

EN GENİŞ YAPILANDIRMA!

Yapılandırma paketi ile küçük esnaftan sanayiciye, KOBİ’lerden reel sektöre, vatandaşlardan işletmelere kadar çok kapsamlı bir borç affı gündeme gelecek. Sigorta primleri, vergi alacakları, kasa ve cari hesap düzelmeleri, matrah ve vergi artırımları, stok affı gibi imkanlar verilecek. Borçlarda bulunan faizlerin çok önemli bir kısmını devlet silecek. Vatandaşlar da kolay bir şekilde ödeme yapabilecekler.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın devreye sokacağı yapılandırma paketi kapsamında 31 Aralık 2022 tarihi ve öncesinde kamuya olan borçlara yapılandırma imkanı sağlanacak. Bu tarihten sonra oluşan borçlar kapsam dışında kalacak. Bu bağlanma gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, ÖTV, MTV, gümrük vergisi, emlak vergisi, çevre vergisi, temizlik vergisi, trafik cezaları, öğrenim kredisi borçları, kamu kira alacakları, köprü ve otoyol cezaları yapılandırılabilecek.

İşletmeler için sağlanacak olan en önemli imkan ise matrah artırımı yapabilme imkanı olacak. Matrah artırımı yapan mükellefler hakkında vergi incelenmesi yapılmayacak. Geriye dönük 5 yıl için matrah artırımı yapılabilecek. Bunu yapan mükellefler olası bir vergi incelemesinden ve dolayısıyla cezasından da kurtulacaklar. Stok ve kasa affı ile de işletmelerin zor durumda olduğu konularda imkanlar sağlanacak.

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK

Hangi borçların yapılandırılabileceğine dair bazı özel detaylar ortaya çıktı. Sigorta, işsizlik sigortası, isteğe bağlı sigorta, inşaatlarda eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primleri, belediyelere ödenmesi gereken taşınmaz kiraları, irtifak hakkından kaynaklanan alacaklar yapılandırma kapsamında olacak. Devlete ve belediyelere ait hemen hemen tüm borçlar için yapılandırma imkanı vatandaşlara verilecek.

YAPILANDIRMA İÇİN TEMİNAT ŞART DEĞİL!

Yapılandırma yapmak isteyecek olan gerçek veya tüzel kişilerden herhangi bir şekilde teminat istenmeyecek. Vergi aslına bağlı olmayan cezalar tamamen silinecek. Gecikme cezalarında ise çok büyük oranda indirimler yapılacak. Borcunu ödeyenler kolay bir şekilde borcu yoktur yazısı alabilecekler. Yapılandırma işlemi yapıldığında ve taksitlerle ödemeler yapılmaya devam ettiği sürede işletmeler sigorta primi teşviklerinden yararlanma hakkı elde edecekler.

KAÇ TAKSİTLE ÖDEME YAPILACAK?

Yapılandırma ile alakalı ödeme detaylarını Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak. Ancak 48 aya kadar taksit imkanı sağlanacak. Vergi borçları ile SGK borçları ayrı kapsamda değerlendiriliyorlar. Bir ay SGK yapılandırma taksiti ödenirken sonraki ay vergi yapılandırma taksiti ödeniyor. Yani iki ayda bir taksit ödemesi gerçekleştirilecek. 24 ay taksit imkanı verilecek olan yapılandırmada bu ödemeler 48 ayda yapılmış olacak.