Borcu Olanların Beklediği Açıklama! 5534 TL'lik Borç 1292 TL'ye Düşüyor

SGK Genel Müdürü İsmail Yılmaz kamu borçlarının yapılandırılmasına ilişkin düzenlediği basın toplantısında borç faizlerinin gecikme zamlarının silineceğini duyurdu.
Borcu Olanların Beklediği Açıklama! 5534 TL'lik Borç 1292 TL'ye Düşüyor

SGK Genel Müdürü İsmail Yılmaz gün içinde düzeneldiği bir basın toplantısında son yapılandırma hakkında vatandaşları bilgilendirdi. Halen devam eden yapılandırma kapsamında vatandaşların devlete olan borçlarını yapılandırabileceğini hatırlatan Yılmaz, SGK'ya olan borçların yapılandırılması durumunda sağlanacak ek olanakları açıkladı.

SGK GENEL MÜDÜRÜ BORCU OLANLARI SEVİNDİRDİ

Maliye Bakanlığı'nın TBMM'den geçirdiği ve başvuruları alınmaya devam edilen "7326 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması İle bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun" hakkında konuştu. Söz konusu kanun hükümlerinin vatandaşlara çok özel olanaklar sağladığını ifade eden İsmail Yılmaz, borcu olan vatandaşlara uygulanacak borç faizi silme, taksit olanaklarını açıkladı.

SGK Genel Müdürü konuşmasında borcu olanların borç faizlerinin ve gecikme zamlarının silineceğini bildirerek "Bunun yerine yurt içi üretici fiyat endeksi ile güncellenen tutarlar ödenecektir. Bu güncellenen tutarın peşin ödenmesi halinde TÜFE'nin yüzde 90'ı silinecektir. İki taksit halinde ödemesi halinde yüzde 50'si silinecektir. İdari para cezalarının ise yüzde ellisi silinecektir. Kalan tutarlar Yİ-TÜFE ile güncellenecektir." dedi.

Borç ödemelerinin vatandaşların tercihine göre ister peşin ödeme yöntemiyle isterlerse de kredi kartı seçeneği ile yapılabileceği ifade edildi. İşverenlere sağlanan borç ödeme olanakları hakkında da kısa bir bilgi veren SGK Genel Müdürü Yılmaz, İşveren sigortalılarımız borçlarını ikişer aylık taksitler halinde ödeyebilecektir, dedi.

5534 TL BORÇ YAPILANDIRMAYLA 1234 TL'YE DÜŞÜYOR

SGK Genel Müdürü Yılmaz basın toplantısında borç ödemelerde yapılandırmanın sağladığı avantajları bir örnekle açıkladı. Güncel borç üzerinden yapılandırma yapılması ve yapılandırma sonrası peşin ödeme seçeneğinin tercih edilmesi durumunda silinecek rakam hakkında bilgi veren Yılmaz şu ifadeleri kullandı. 5 bin 534 lira ödemesi olan borcun, yapılandırmaya müracaat edilip peşin ödendiği takdirde 1292,25 lira olarak ödenecek. İsmail Yılmaz konuşmasının devamında ise yapılandırmanın ciddi bir avantaj sağladığını söyledi.