Borsa İstanbul rekorlara doymuyor! Borsa neden yükseliyor?

Borsa İstanbul rekorlara doymuyor. Bugün yüzde 1,62 oranında değer kazanan Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi tüm zamanların en yüksek kapanışını yaptı. Peki borsa neden yükseliyor? Borsayı bu hafta hangi gelişmeler etkileyecek?

Borsa İstanbul rekorlara doymuyor! Borsa neden yükseliyor?

Türkiye ekonomisinin kalbi olarak gösterilen Borsa İstanbul’dan iyi haberler gelmeye devam ediyor. Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi geçen haftanın kapanış puanına göre bugün yüzde 1,62 değer kazanarak 2.795,06 puana ulaştı. Bu şekilde BIST 100 Endeksi’nin günlük puan kazancı 44,56 puan oldu. Aynı şekilde Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi’nin toplam işlem hacmi de 46,8 milyar liraya çıktı.

Bugün sektörler incelendiğinde bankacılık endeksinin yüz güldürmediği ve yüzde 0,41 oranında değer kaybettiği görüldü. Buna karşın holding endeksinde yüzde 2,05 oranında artış meydana geldi. Sektör endeksleri içerisinde en çok kazandıran ise yüzde 7,07 ile spor endeksi oldu. Sektör endeksleri içinde günün hayal kırıklığı ise yüzde 0,81 kayıpla gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak kayıtlara geçti.

BORSA NEDEN DEĞER KAZANIYOR?

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi’nde gerçekleşen değer artışlarının nedeni oldukça merak ediliyor. Analistlere göre şirketlerin bilançolarını açıklamaları ve karlılıkların beklentilerin üzerinde çıkması pay piyasalarına yükseliş olarak yansıyor. Ayrıca bugün kritik finansal bir gelişme yaşandı. Hazine tarafından yapılan tahvil ihalesinde borçlanma maliyeti yüzde 17,51’e kadar düştü. Bu düşüş Borsa İstanbul’un pozitif ayrışmasını destekledi.

BORSA İSTANBUL’U HANGİ VERİLER ETKİLEYECEK?

Borsa İstanbul’u bu hafta hangi verilerin etkileyeceği merak ediliyor. Analistlere göre Salı günü için çok ciddi etki yapacak bir veri akışı öngörülmüyor. Ancak bu hafta yurt içi sanayi üretimi ve ödemeler dengesi, ABD-Almanya-Çin enflasyon verileri, İngiltere’de ise büyüme rakamları Borsa İstanbul’un üzerinde önemli ölçüde etkili olacak.

Analistler Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi’nde 2.820 seviyesinin direnç, 2.750 ve 2.720 seviyelerinin ise destek noktaları olduğunu açıkladılar.