Brent petrol 100 doları aştı! Benzin ve motorin için yeni zam var mı?

Petrol piyasalarında fiyat değişimleri Türkiye'de araç sahiplerini üzecek gelişmelere neden olmaya devam ediyor. Fiyatlar yükselince yeni zamlar da gündeme geldi. Peki benzine ve motorine yeni zam var mı?
Brent petrol 100 doları aştı! Benzin ve motorin için yeni zam var mı?

Küresel petrol piyasalarında bir süredir fiyat düşüşleri akaryakıt fiyatlarında bazı indirimlerin yapılmasına olanak sağlamıştı. Ancak bu olumlu tablo yerini karamsar bir tabloya bıraktı. Petrol fiyatlarındaki düşüş trendi tam tersine dönünce Türkiye'de akaryakıt maliyetlerinde de artışlar kaydedildi. Peki benzin ve motorinin litre fiyatları için yeni zam kararı var mı?

BRENT PETROL 100 OLARIN ÜSTÜNDE

Petrol fiyatları bir süredir düşüş eğilimi içerisinde bulunuyordu. Ancak bu görüntü çok kısa bir süre içerisinde değişti. Güncel piyasa verilerine göre brent petrolün varil fiyatı 100 dolar seviyesini aştı. Sadece son 24 saat içerisinde brent petrolde yüzde 3'ten fazla değer artışı meydana geldi. Artan fiyatlar Türkiye için oldukça olumsuz bir tabloyu ortaya koymaya başladı. 

DOLAR KURU UMUTSUZ VAKA!

Akaryakıt maliyetlerinin hesaplaması yapılırken kullanılan para birimi dolar olunca dolar kuru benzin ve motorin fiyatları üzerinde direkt olarak etki ediyor. Dolar kurundaki yüksek seyir ise petrol fiyatlarındaki artışın dengelenmesine imkan sağlamıyor. Bu durumda ise Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına yeni zamlar güdeme alınıyor. 

BENZİN VE MOTORİN ZAMMI KAPIYA DAYANDI!

Benzin ve motorin için zam iddiaları gerçekleşen son fiyatlamalar ile oldukça güçlendi. Petrol sektörünün kaynaklarından verilen bilgilere göre hem benzinin litre fiyatına hem de motorinin litre fiyatına 1 TL'nin üzerinde yeni zam yapılacak. Bu zamma ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak maliyetlerin artışı konusunda tüm sektör hemfikir oldu. 

ZAM NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Benzin ve motorin zammı kadar zammın ne zaman açıklanacağı da merak konusu oldu. Bugün gün içerisinde fiyatlar takip edilecek. Petrol fiyatlarında bir gerileme olmazsa ve dolar kurunda sert bir düşüş gerçekleşmezse zam kararı Çarşamba gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere alınacak.