Bu hastalığı olanlara devlet aylık 4.300 TL yardım yapıyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşların ihtiyaç sahibi olmaları durumunda sosyal yardımlar veriliyor. Bakanlık hastalık durumunda da vatandaşlara nakit ödeme yapıyor.
Bu hastalığı olanlara devlet aylık 4.300 TL yardım yapıyor!

Türkiye'de sosyal yardımlar her geçen gün çok daha fazla geliştirilmeye devam ediliyor. Bir devlet politikası olarak görülmeye başlanan sosyal yardımlar sorunsuz bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ödeniyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın bütçesi de bu kapsamda genişletiliyor. Aile Bakanlığı ihtiyaç sahiplerine yönelik çeşitli sosyal yardım programları uyguluyor. Bu programlarda belirlenen koşulları yerine getiren vatandaşlar bakanlıktan nakit yardım ödemesi alabiliyorlar. 

KRONİK HASTALARA DEVLET YARDIMI!

Aile Bakanlığı'nın sosyal yardımlarından birisi de Kronik Hastalık Yardımı olarak biliniyor. Bu bağlamda vatandaşlar bazı hastalıklara yakalanmaları halinde çeşitli sosyal yardımlar alabiliyorlar. Hazırlanan sosyal yardım programlarında Tüberkülöz ve SSPE hastalığının ayrı bir önemi bulunuyor. Bu hastalığı olan vatandaşlar hem sosyal yaşamlarında hem de çalışma hayatlarında önemli kayıplarla karşılaşıyorlar. Tam bir ihtiyaç sahipliği oluşmasından dolayı da bu vatandaşlara devlet yardım eli uzatıyor. 

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Tüberküloz ve SSPE hastalığı olan vatandaşlar bu sosyal yardımı alabilmek için şahsen veya hastaya bakmakla yükümlü olan yakınları aracılığı ile başvuru yapabiliyorlar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın il ve ilçelerde bulunan müdürlüklerine başvuru yapabilen vatandaşların bu başvuruları oluşturulan Mütevelli Heyetleri tarafından değerlendiriliyor. Hastanın sağlık durumuna dair bilgiler Halk Sağlığı Yönetim Sisteminden alınıyor. Alınan bu bilgilere göre değerlendirme yapılarak bu sosyal yardımın ödenmesine dair karar alınıp başvurular onaylanıyor. 

NE KADAR ÖDEME YAPILIYOR!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın vatandaşlara vermiş olduğu sosyal yardımların enflasyon karşısında erimemesi için bir sistem uygulanıyor. Bu sosyal yardımlar memur maaş katsayısına eşitlendiler. Memur maaşlarına zam yapılınca sosyal yardımlara da zam yapılıyor. Bu kapsamda sosyal yardımlar yılda iki defa Ocak ve Temmuz aylarında zamlanıyor. Kronik Hastalık Yardımı'nın 2023 zamlı tarifesinin 4.300 TL olarak belirlendiği bildirildi. Vatandaşlar bu ödemeleri aylık olarak alabiliyorlar. Bu sosyal yardımı alan vatandaşlara 2023 Temmuz zammı hariç yıl sonuna kadar toplamda 51.600 TL ödeme yapılacak. 

ÖDEMELER NASIL YAPILIYOR!

Aile Bakanlığı'nın sosyal yardım ödemeleri iki farklı şekilde yapılabiliyor. PTT üzerinden vatandaşların isimlerine bu ödemeler yapılabiliyor. Ayrıca eğer vatandaşlar bir banka hesabı bildirmişseler sosyal yardımlar direkt banka hesaplarına da yatabiliyor.