Bu rakam enflasyonu unutturur! 2023 maaşı için herkes 8 bin TL olur mu diyordu, yeni asgari ücret zammı için rekor tahmin ilk kez duyuruldu

Yeni asgari ücret zammı gündemdeki yerini korumaya devam ederken asgari ücret tahminleri ile açıklanan rakamlar yukarıya tırmanmaya devam ediyor. Asgari ücrete ne kadar zam gelecek, 2023 asgari ücret maaşı için tahmini açıklanan rakamlar kaç TL?

Yeni asgari ücret zammı için bu rakam ilk kez duyuruldu!

Milyonlarca çalışan enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeniyle geçim sıkıntısı yaşarken gözler açıklanacak olan asgari ücret maaş zammına çevrilmişti. 2022 yıl başında yapılan yüzde 50'lik rekor zamla yükselen ve 4 bin 250 TL olarak ödenmeye başlanan asgari ücret maaşı Temmuz ayında enflasyondaki yükseliş nedeniyle maaşların erimesiyle ara zam almıştı. 

Asgari ücret tarihinde bir ilk olarak tarihe geçen düzenleme ile memur ve emekli maaşında olduğu gibi milyonlarca asgari ücretlinin maaşı içinde enflasyon zammı verilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile asgari ücrete Temmuz ayına yüzde 30 ara zam verilmiş ve ödenen rakam 5 bin 500 liraya yükseltilmişti. 

YENİ ASGARİ ÜCRET ZAMMI 2023 YILINDA KAÇ TL OLACAK, ZAM BEKLENTİSİ TAHMİNİ YÜZDE KAÇ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısının ardından yapılan asgari ücrete zam açıklaması büyük heyecan yaratırken asgari ücrete zam tahminleri de yağmur gibi yağmaya başladı. Daha önce asgari ücret zammı için en düşük 7 bin 500 TL ve en yüksek 8 bin TL rakamları konuşulurken bugün ortaya atılan yeni rakam ağızları açık bıraktı. 

Bu rakam enflasyonu unutturur! 2023 maaşı için herkes 8 bin TL olur mu diyordu, yeni asgari ücret zammı için rekor tahmin ilk kez duyuruldu

Dünya gazetesi yazarı Şeref Oğuz tarafından açıklanan yeni rakam tüm beklentilerin üzerine çıkarken asgari ücrete yüzde 80 ve üzerinde bir oranda zam beklediğini dile getirdi. 2023 yılında yapılacak olan seçime dikkat çeken Oğuz bu dönemde asgari ücrete yapılacak olan yüksek zammın şaşırtıcı olmayacağını söyledi. 

Bu rakam enflasyonu unutturur! 2023 maaşı için herkes 8 bin TL olur mu diyordu, yeni asgari ücret zammı için rekor tahmin ilk kez duyuruldu - Resim : 2

2023 ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ KAÇ TL OLUR?

Yüzde 80 oranında bir zam beklentisi olduğunu dile getiren ekonomist Oğuz hükümetin seçimden önce gelirde yaşanan erozyonu çözmek isteyeceğini belirterek "Bu ölçüt, sadece asgari ücret için değil, taban fiyat, katsayı, kamu işçileri toplu sözleşme zammı, emekli maaşları, öğrenci kredileri ve benzeri tüm sosyal alanlarda geçerli olabilecek" diyerek yapılacak zam ile asgari ücretin 9 bin 900 liraya yükseltilebileceğini ancak böylesine büyük bir zammın enflasyon rakamları üzerinde de yükselişe neden olacağını öngördü. 

SONRAKİ HABER