Buğday, arpa fiyatları ne kadar oldu Temmuz 2022? TMO buğday alım fiyatı

Önceki aylarda buğday krizinin yaşanmasıyla buğday fiyatları her geçen gün artıyor. Buğday, arpa fiyatları ne kadar oldu? İşte son fiyatlar.

Buğday fiyatları ne kadar oldu Temmuz 2022?

Son aylarda un ve ekmek fiyatlarının artmasıyla buğday fiyatları en fazla araştırılanlar içerisinde yer aldı. Rusya - Ukrayna savaşı sonrasında zirveye çıkan buğday fiyatları, hem Türkiye'yi hem de dünyanın birçok ülkesini zora soktu. Milyonlarca çiftçi ve vatandaşı ilgilendiren buğday fiyatları yeniden güncellendi.

Buğday fiyatları ne kadar oldu Temmuz 2022?

Makarnalık buğday: 7.591 TL/ ton

Kırmızı sert buğday: 7.060 TL/ ton

Diğer beyaz buğdaylar: 6.920 TL/ ton

Ekmeklik buğday: 6.122 TL/ ton 

Arpa: 6.193 TL/ ton

Mısır: 6.037 TL/ ton

Edirne Ticaret Borsası tarafından açıklanan verilere göre ise buğday fiyatı 7 bin 82 TL olurken arpa fiyatı ise 5 bin 837 lira oldu.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Bakanlık ve Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından iç ve dış piyasadaki gelişmelerin yakından takip edildiği, TMO alım fiyatının ton başına buğdayda 400 TL, arpada ise 200 TL artırılacağını ve hububat alım primlerinin temmuz ayından itibaren hesaplara yatırılacağını duyurdu.

Bu açıklamalar doğrultusunda haziran ayında TMO'ya ürün teslim eden üreticilerin primlerinin temmuz ayında, temmuz ve ağustos aylarında ürün teslimi yapanların ise prim ödemelerinin takip eden ay içerisinde yapılacağı ifade edildi.

Konu hakkındaki açıklamalarını sürdüren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Bakanlık tarafından buğday için ton başına 1000 TL, arpa için de ton başına 500 TL olarak ödeme yapılacağı bildirildi.

Bu destekten yararlanmak isteyen üreticilerin, en geç 1 Eylül 2022 tarihine kadar TMO'ya satış gerçekleştirmiş olmaları gerektiği de aktarıldı.