Bugün itibariyle yeni konut kredisi faiz oranları açıklandı! Ziraat Bankası, BBVA Garanti, Akbank, Yapı Kredi, Vakıfbank, Halkbank

Bankaların konut kredisi faiz oranları Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan Temmuz ayı faiz kararı öncesi bir kere daha güncellendi. En uygun konut kredisi hangi bankada, ev alırken hangi bankadan kredi çekmeli?

Bugün itibariyle yeni konut kredisi faiz oranları açıklandı!

Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişilere kötü haber geldi! Özel bankalar konut kredisi faiz oranlarını yükseltti. Zaten mevcut fiyatlar nedeni ile vatandaşın ev alması son derece zorlaşırken birde üzerine eklenen yüksek faiz yükü ile ev almak iyice imkansız hale geldi. 

En ucuz sıfır konut fiyatının 1 milyon TL sınırını aşması ile konut kredisi aylık taksit tutarı asgari ücretin kat be kat üzerine çıkmıştı. Bu nedenle vatandaş artık kira öder gibi ev sahibi olmak bir yana yüzde 50'sini nakit ve peşin ödese dahi konut kredisi taksitlerini ödeyemez hale gelmişti. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE, EN UYGUN KREDİ HANGİ BANKADA?

Kredi çekerek ev sahibi olmak her geçen gün yükselen kredi faiz oranları nedeniyle daha da zor bir hale gelirken bankalar yarın açıklanacak Merkez Bankası faiz kararını beklemeden kendi oranlarını güncelledi. Özel bankalar dolar kurunda ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeniyle sabit tutulan politika faiz oranını yine dikkate almadı. 

Bugün itibariyle yeni konut kredisi faiz oranları açıklandı! Ziraat Bankası, BBVA Garanti, Akbank, Yapı Kredi, Vakıfbank, Halkbank

Bankaların konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken özel bankalar arasında en uygun kredi veren banka İş Bankası oldu. İş Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 2,05 olarak açıklanırken bu banka üzerinden 120 ay vadeli 500 bin TL konut kredisi çeken kişilerin aylık ödemesi 11 bin 234 TL olarak gerçekleşecek. 

ICBC Bank konut kredisi faiz oranı yüzde 2,07 olarak ilan edilirken QNB Finansbank konut kredisi faiz oranı ise 2,62 oldu. Garanti BBVA konut kredisi faiz oranı ise yapılan güncelleme ile yüzde 2,75 seviyesine fırlayarak adeta alev aldı. 

Bugün itibariyle yeni konut kredisi faiz oranları açıklandı! Ziraat Bankası, BBVA Garanti, Akbank, Yapı Kredi, Vakıfbank, Halkbank - Resim : 2

KAMU BANKALARININ KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ, EN UYGUN KREDİ HANGİ BANKADA?

Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişilere şu anda en uygun kredi veren banka devlet bankaları oldu. Sıfır konut kredisi paketinde yüzde 1,20 ve ikinci el konut kredisi paketinde yüzde 1,29 faiz oranı ile konut kredisi verilirken ilk kez ev sahibi olacak kişilere ise sıfır konut alma şartı ile yüzde 0.99 faizle kredi veriliyor.