Bunu yapan EYT'lilerin emekli maaşları yüzde 20 artacak!

EYT ile alakalı kanun teklifinin TBMM Başkanlığına verilip yasalaşması beklenirken EYT’liler emekli maaşı hesaplamalarına başladılar. Uzmanlar EYT’lilere emekli maaşlarını yükseltecek bir uyarıda bulundular.

Bunu yapan EYT'lilerin emekli maaşları yüzde 20 artacak!

TBMM’den EYT ile alakalı yeni gelişlmeler bekleniyor. AK Parti grubunun EYT ile alakalı kanun teklifini bu hafta içerisinde TBMM Başkanlığına vermesine dair büyük bir beklenti oluştu. Diğer taraftan ise EYT’liler emekli maaşı hesaplamalarına devam ediyorlar. Emekli olduklarında ne kadar emekli maaşı alacaklarını merak eden EYT’liler çok ince hesaplama detaylarını araştırıyorlar. Bazı uzmanlar ise EYT’lilerin emekli maaşlarını yükseltebilecek formülleri açıklıyorlar.

SON 1261 GÜNE DİKKAT!

SGK mevzuatında sigorta kollarının uygulamaları arasında farklılıklar olabiliyor. Emekli maaşı hesaplamalarında en dezavantajlı grup ise 2000 öncesi Bağkur’lular. Bu kişiler Bağkur üzerinden emekli olmaları halinde en düşük maaşı alacak EYT’li emekliler olacaklar. Ancak bunun önüne geçmenin bir formülü bulunuyor. Uzmanlar SGK mevzuatında bir uygulamaya dikkat çektiler.

Bir sigortalının hangi sigorta kolundan emekli olacağına emekli olmadan önce son 7 yıl ödemiş olduğu primlere göre belirleniyor. Bu süre içerisinde hangi sigorta kolu daha fazlaysa o sigorta kolundan emekli olunuyor. 2000 öncesi Bağkur’lular SSK üzerinden borçlanma yaparak 1261 gün kazanırlarsa o zaman SSK’dan emekli olabilecekler. Sadece bunu yaparak emekli maaşının yüzde 20 oranında artması sağlanabilecek.

PRİM GÜN SAYISI AZALACAK!

Bağkur’lu ilen SSK’dan emekli olma imkanı elde eden çalışanların emekli maaşı kadar sağladıkları bir avantaj da emekli olabilmek için toplamaları gereken prim gün sayısında oluyor. Normalde Bağkur’lu kadınlar 7200, erkekler 9000 prim günü ile emekli olabiliyorlar. Ancak SSK’lılar için bu şart 5000 prim gününe düşüyor ve en fazla 5.975 olabiliyor. Sigorta kolunun değişimi sağlayan Bağkur’lular çok daha kolay koşullarda emekli olabiliyorlar.

YÜKSEK PRİM İLE EMEKLİ MAAŞI ARTAR

Bağkur’lu olarak emekli olmak istemeyen çalışanlar SSK’ya geçişlerini sağlayabilmek için ya borçlanma yapmaları ya da çalışmaları gerekiyor. Çalışılması yine yıllarca emekli olmak için beklemek anlamına geliyor. Ancak borçlanma yapılması durumunda EYT yasası çıkar çıkmaz emekli olunabilecek. Burada emekli maaşlarını arttıracak bir detay daha bulunuyor. Borçlanma yapılırken prim ödemeleri ne kadar yüksek tutulursa emekli maaşlarına o kadar etkisi olabilecek. Bunun için yüksek seviyeden prim ödemesi yapanlar emekli maaşlarını da arttırabilecekler.

SONRAKİ HABER