Çalışma Bakanı açıkladı, EYT'de yeni gelişmeler! Kıdem tazminatı ve prim desteği kararları!

EYT düzenlemesine dair iki önemli ayrıntıyı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıkladı. Emekli olan EYT’lilerin yeniden çalışma durumları ile kıdem tazminatına dair yeni kararlar alındı.

Çalışma Bakanı açıkladı, EYT'de yeni gelişmeler! Kıdem tazminatı ve prim desteği kararları!

Türkiye’de milyonlarca vatandaş EYT düzenlemesinin yasalaşmasıyla kendilerine emeklilik yolunun açılmasını bekliyorlar. Bu maksatla ilk olarak 1,5 milyon kişi emeklilik hakkı kazanacak. Ardından ise 3 milyon kişi 2 yıl içerisinde kademeli olarak emekli olma imkanı bulacaklar. Bu düzenlemeye dair ayrıntılar ise kamuoyuna yansımaya devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT düzenlemesine dair çok önemli bilgileri açıkladı.

ÇALIŞMAK İSTEYEN EYT’LİLERE DEVLET DESTEĞİ!

EYT düzenlemesi ile çalışma hayatına bir zarar verilmesine imkan tanınmayacağını söyleyen Bakan Vedat Bilgin, “Şu anda emekli olanların çalışmaya devam etmeleri durumunda normal çalışanlara göre primleri 5 puan yükseliyor. İşverenler aradaki bu farkın kaldırılmasını istiyorlar. İşveren emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlet devlete normal çalışandan daha fazla prim ödüyor. Biz oradaki primi aşağı çekerek eşit seviyeye getireceğiz. Yani işverene sen EYT’li olan ve emekli olmak isteyen çalışanını işten atma, çalıştırmaya devam et ve biz sana sosyal güvenlik destek primi vereceğiz diyeceğiz.” dedi.

KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI

EYT’lilerin kıdem tazminatları ile alakalı olarak alınan son kararı da açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Kıdem tazminatı konusunda işverenlerin bazı talepleri var. Öncelikle bu öyle çok büyük bir sorun değil. Çünkü işveren çalışana ödediği kıdem tazminatını zaten vergiden düşüyor. Ayrıca işveren çalışan ile anlaşıp kıdem tazminatını taksitli olarak da ödeyebilir. Kıdem tazminatı için işverenlerin kredi talepleri var. Ancak buna sıcak baktığımızı söyleyemeyiz. Kıdem tazminatı işverence hazır tutulması gereken bir ödemedir. Buna bu açıdan bakmak gerekir.” ifadelerini kullandı.

EYT'DE SON DURUM!

EYT düzenlemesinin akıbetine dair de bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “EYT düzenlemesine artık son şeklini veriyor arkadaşlarımız. Sorunları dosya dosya çözüp ilerlemeyi tercih eden bir çalışma düzenimiz var. Aralık ayında EYT sorununu da çözmüş olacağız. Buna dair kanun teklifi Aralık ayının başında TBMM’ye verilecek. Yani bizim EYT çalışmamız o zaman son bulmuş olacak. Yasalaşma süreci aşamasından sonra Ocak ayından itibaren de EYT’liler emekli olmaya başlayabilecekler.” şeklinde konuştu.

SONRAKİ HABER