Çalışma Bakanı Bilgin’den beklenen EYT açıklaması geldi! EYT düzenlemesinde son durum ne?

Vatandaşlar EYT düzenlemelerinde gelinen son noktayı merakla araştırıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in “Tek formül” açıklamalarından sonra bir açıklama da Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi. EYT’de son durum ne? İşte detaylar…

Çalışma Bakanı Bilgin’den beklenen EYT açıklaması geldi! EYT düzenlemesinde son durum ne?

Türkiye’de emeklilik hakkının elde edilebilmesi için sigortalı çalışan vatandaşların bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Yaş şartının, sigortalılık süresi şartının ve prim ödemesi şartının karşılanması durumunda çalışanlar emeklilik hakkını elde edebiliyor. Ancak 8 Eylül 1999’da yürürlüğe giren kanun nedeniyle bu tarihten önce çalışmaya başlayan ve sigortalılık süresi ile prim şartını tamamlamış olmasına rağmen emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) bulunuyor.

EYT olarak bilinen bu grup adına düzenleme çalışmaları devam ederken, söz konusu düzenlemelere ilişkin kritik açıklamalar geldi. 27 Ağustos Cumartesi, EYT düzenlemelerinde son durum ne? İşte detaylar…

“MASADA TEK FORMÜL VAR”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde EYT düzenlemelerinde ele alınan formüllerle ilgili önemli bir açıklama yaptı. EYT düzenlemelerinde hangi formüllerin ele alındığına dair sosyal medyaya yansıyan asılsız bilgilerin ardından Bilgin, söz konusu düzenlemeler kapsamında masada tek bir formül olduğunu dile getirdi. Söylentiler arasında EYT düzenlemelerinde Almanya ya da Hollanda modellerinin uygulanabileceği belirtiliyordu ancak Bilgin, elde tek formül olduğunu ve Türkiye’de emeklilerin 62 yaşında halihazırda emekli edildiğini belirtti. Bilgin’in açıklamalarının ardından bir açıklama da Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi.

BAKAN BİLGİN’DEN KRİTİK AÇIKLAMA GELDİ

Çalışma Bakanı Bilgin’den beklenen EYT açıklaması geldi! EYT düzenlemesinde son durum ne?

Bakan Bilgin konuya ilişkin açıklamasında “Hollanda, Almanya modellerinden bahsediliyor, bunlar doğru değil. Masamızda sadece bir tane EYT formülü var. Kamuoyunda konuşulan modeller doğru değil. Biz zaten 62 yaşında çalışanları emekli ediyoruz” dedi. Bilgin’in açıklamaları sonrası sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Nureddin Nebati de yaptığı açıklamada, emeklilikte yaşa takılanlar ve öğretmenlerle ilgili düzenlemeler konusunda, ilgili bakanlıklar ile koordineli çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

EYT DÜZENLEMESİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

EYT konusunda açıklamalar gündeme gelmeye devam ederken Bakan Bilgin, “İlgili kurumlarla da çalışmalar sürecek ve ortak noktaya ulaşıldığında cumhurbaşkanımıza sunulacak. Kabul görürse kamuoyuyla paylaşacağız” sözlerini dile getirdi. Bilgin daha önce yapmış olduğu açıklamada EYT sorununun masalarında çözülmeyi bekleyen bir dosya olduğunu ve tüm dosyaların 2022 yılsonu öncesinde çözüleceğini dile getirmişti. EYT düzenlemesinin de Aralık 2022 ya da Ocak 2023’te yürürlüğe girmesi bekleniyor.