Çalışma Bakanı Bilgin'den son dakika EYT açıklaması: EYT'de Almanya ve Hollanda formülü ile yaş sınırı olacak mı?

EYT formülleri erken emeklilik müjdesi bekleyen milyonlarca çalışan tarafından yakından takip edilirken konu hakkında son dakika açıklaması Çalışma Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapıldı. EYT'de yaş sınırı olacak mı, var mı, hangi formül kullanılacak?

Bakan Bilgin açıkladı: EYT'de Almanya ve Hollanda formülü ile yaş sınırı olacak mı?

Milyonlarca çalışan emeklilik hayallerini gerçekleştirmek için EYT müjdesi beklerken konu hakkında bir son dakika açıklaması da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapıldı. Hatırlanacağı üzere ülkemizde yapılan yasal düzenleme ile emeklilik hakkı için uygulanan prim gün sayısı ve fiili hizmet süresi şartlarına yaş şartı da eklenmişti.

Yapılan yasal düzenleme nedeniyle emeklilik hakkı elde etmesine rağmen milyonlarca kişi yaş şartına takılarak emeklilik hakkını kaybetmişti. İlk işe giriş tarihi kanunun çıkartıldığı 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan milyonlarca kişi Emeklilikte Yaşa Takılanlar kelimelerinin ilk harflerinden oluşan EYT adı altında birleşmiş, haklarını aramaya başlamıştı. 

EYT'DE SON DAKİKA GELİŞMESİ BUGÜN: ÇALIŞMA BAKANI VEDAT BİLGİN EYT AÇIKLAMASI İLE NE SÖYLEDİ?

AK Parti uzun bir süre EYT'nin bütçeye çok büyük bir yük getireceğini belirterek bu taleplere kapısını kapatmıştı. EYT için ilk kıvılcım 2021 yıl sonunda çakılmış, 2022 yılında ise yapılan resmi açıklama ile EYT çalışma grubunun bakanlık bünyesinde kurulduğu ilan edilmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde kurulan EYT çalışma grubunun formüller üzerinde çalıştığı ilan edilmişti. 

Çalışma Bakanı Bilgin'den son dakika EYT açıklaması: EYT'de Almanya ve Hollanda formülü ile yaş sınırı olacak mı?

O tarihten bu yana gündeme çok sayıda EYT formülü gelirken EYT'de Almanya ve Hollanda formüllerinin masada olduğu iddiaları gündeme gelmişti. Konu hakkında son dakika açıklaması bu konuda en yetkili isim olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapıldı. Bakan Bilgin yaptığı açıklamasında "Şu an EYT'de formül sayısı bir. Kamuoyunda birçok formül anlatılıyor. Onların konuyla alakası yok" diyerek Almanya ve Hollanda formülü iddialarını reddetti. 

Çalışma Bakanı Bilgin'den son dakika EYT açıklaması: EYT'de Almanya ve Hollanda formülü ile yaş sınırı olacak mı? - Resim : 2

EYT'DE YAŞ SINIRI OLACAK MI, YENİ EYT FORMÜLÜ İLE YAŞ ŞARTI UYGULANACAK MI?

Emeklilikte yaşa takılanların en çok merak ettikleri yaş sınırı konusunda ise basın mensuplarının "EYT'de yaş şartı olacak mı?" sorusuna Bakan Bilgin bakalım yanıtını vererek "Daha çalışmamız sürüyor. Bir çok aşamadan geçecek.

Bakanlık bünyesinde çalışılıyor. Sonra diğer ilgili bakanlıklar ve kurumlarla da görüşülecek. Üzerinde uzlaştığımız ve sayın Cumhurbaşkanının da onayladığı çalışmayı kamuoyu ile paylaşacağız" diyerek sürecin devam ettiğini hatırlattı. EYT'nin en geç Aralık ya da Ocak ayında çıkacağı duyurulmuştu.