Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den asgari ücret zammı açıklaması! Ne zaman, ne kadar zam yapılacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret zammına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Asgari ücret zammı ne zaman yapılacak? Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den asgari ücret zammı açıklaması! Ne zaman, ne kadar zam yapılacak?

Türkiye’de milyonlarca asgari ücretli çalışan asgari ücret zammına dair gelişmeleri çok yakından takip etmeye devam ediyorlar. Yüksek enflasyondan dolayı asgari ücretliler bir ara zam beklentisi içerisindeler. Asgari ücrete yapılacak olan yeni zamma dair ise bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Vedat Bilgin’den çok önemli bir açıklama geldi. Asgari ücrete zam ne zaman yapılacak?

ÇALIŞMA BAKANI ASGARİ ÜCRET ZAMMI AÇIKLAMASI YAPTI!

Asgari ücret zammı ile alakalı olarak konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Asgari ücret zammı meselesinde insanlarımızı rahatlatmamız lazım. Geçtiğimiz dönem asgari ücrete tarihin en yüksek oranında bir zam yapmıştık. Bununla da yetinmedik baktık enflasyon karşısında asgari ücretli eziliyor hemen müdahale ederek Temmuz ayında zam dönemi olasına karşın bir de ara zam yaptık. Şimdi Aralık ayı geliyor ve biz asgari ücrete bir zam daha yapacağız. Çalışanlarımızı ve emekçilerimizi enflasyonun tahribatından kurtaracağız. İnsanlarımızın koşullarını iyileştireceğiz.” dedi.

Asgari ücret zammının miktarının ne kadar olacağını şimdiden söylemenin zor olacağını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Bugünden asgari ücret zammı şu kadar olacak demek doğru olmaz. Aralık ayında enflasyona bakılır, asgari ücretlinin bir kaybı var mı, daha iyi nasıl olabilir şeklinde değerlendirme yapılır. Burada işçilerin ve işverenlerin de görüşü önemli. Tüm bu parametreler bir araya gelir ve asgari ücret zammı belirlenir. Şundan emin olunsun. Asgari ücretliler enflasyona ezdirilmeyecektir. Buna asla izin vermeyiz.” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM YAPILMIŞTI!

Asgari ücrete 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde yüzde 50 oranında zam yapılmıştı. 2.825 TL olan asgari ücret 4.253 TL’ye yükseltilmişti. 6 ay boyunca bu rakam geçerli olurken 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde asgari ücrete yüzde 30 oranında bir zam daha yapılmıştı. Bu son zam ile beraber net asgari ücret 5.500 TL olmuştu.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret ile alakalı olarak değerlendirmeler yapılmaya başlandı. Uzmanlara göre yeni yıl için asgari ücrette yüzde 40 civarında bir zam uygulanması bekleniyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda asgari ücret 7.500 TL’nin üzerine çıkacak. Ancak net asgari ücret zammı Aralık ayında kesinleşecek.